Przetargi w gminach to konieczność

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

odpady.01.250x167Gmina ma obowiązek wybrania podmiotu odbierającego odpady komunalne od właścicieli nieruchomości wyłącznie w drodze przetargu. Powierzenie tego zadania własnej jednostce organizacyjnej, np. gminnej spółce, jest możliwe tylko w sytuacji, gdy zostanie przekształcona w spółkę prawa handlowego, stanie do przetargu i w drodze przetargu wygra z innymi podmiotami.

Jak podkreśla Piotr Woźniak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska:
– Przepisy gwarantują przedsiębiorcom odbierającym odpady komunalne od właścicieli nieruchomości równe i przejrzyste zasady konkurencji. Tą gwarancją jest m.in. obowiązek organizowania przez gminy przetargów na odbiór odpadów. To sposób na rozsądne rachunki dla mieszkańców – a na tym przecież zależy także samorządowcom.

Artykuł 6e ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach ma zapobiec przejęciu odbierania odpadów komunalnych przez gminy i podległe im jednostki kosztem przedsiębiorców działających na rynku. To rozwiązanie wspiera konkurencję oraz chroni właścicieli nieruchomości przed ryzykiem zawyżania kosztów gospodarowania odpadami komunalnymi przez podmioty nie działające na otwartym rynku konkurencyjnym. Rozwiązania te zostały zaakceptowane zarówno przez Radę Ministrów, jak i Sejm w toku prac nad projektem ustawy nowelizującej ustawę o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Nowy sposób na odpady komunalne sprawdził się już z powodzeniem w zdecydowanej większości krajów europejskich.

Gmina zapewnia odbieranie odpadów i właściwe, zgodne z przepisami ochrony środowiska zagospodarowanie wszystkich odpadów komunalnych oraz możliwość ich selektywnego zbierania (pojemniki na śmieci segregowane). A więc gmina wymagając od nas właściwych zachowań, jednocześnie zapewnia nam do nich warunki, np. tworząc miejsca, w których będzie można pozbyć się nietypowych odpadów. Odbierać odpady od mieszkańców gminy będzie miała obowiązek wyłoniona w drodze przetargu firma, dzięki czemu nie powinno „opłacać się” wyrzucanie śmieci do lasu. Za odbiór odpadów wszyscy mieszkańcy gminy uiszczać będą identyczną podstawową stawkę, a wyjątek stanowić będą osoby segregujące śmieci – ekologiczni płacą mniej – obowiązkowo!

Co oznacza to dla statystycznego Kowalskiego?

Po pierwsze będzie wolny od wszelkich umów, które do tej pory musiał podpisywać z przedsiębiorcami odbierającymi jego śmieci. Teraz zrobi to za niego gmina. Po drugie – koniec ze zmartwieniami co zrobić ze starą pralką, rozpadającą się szafą, przeterminowanymi lekami albo zużytymi bateriami – gmina będzie organizować i wskazywać mieszkańcom punkty odbioru takich odpadów. Po trzecie – koniec z poszukiwaniem najatrakcyjniejszej oferty wywozu śmieci. Mieszkańcy będą wnosili do gminy opłaty zgodnie z jedną, wyznaczona w drodze uchwały stawką. W zamian za to gmina wybierze (w konkurencyjnym przetargu!) przedsiębiorcę, który opróżni śmietnik Kowalskiego, a jego zawartość wywiezie w odpowiednie miejsce. Co więcej, gmina będzie również musiała sprawować nadzór nad dalszym losem odpadów. Po czwarte – jeśli Kowalski selekcjonuje odpady, to – z korzyścią dla środowiska, ale i dla siebie – za selektywną zbiórkę gmina będzie pobierać niższe opłaty. Zniknie też powód, żeby śmieci pozbywać się przez spalanie w domowych piecach – co, mimo że jest niezgodne z prawem, nadal stanowi niebezpieczny dla zdrowia ludzi problem w wielu miejscach kraju.

Należy również pamiętać, że nad działalnością gminną zgodnie z przepisami ustawy o samorządzie gminnym właściwe organy państwa sprawują nadzór m.in. na podstawie kryterium zgodności z prawem. Tak więc wszelkie działania gminy, w tym podjęte uchwały, podlegają nadzorowi właściwych organów.

Źródło: www.mos.gov.pl