Nowe granice gmin i miast

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

dokument.03.250xDo ministra administracji i cyfryzacji w roku bieżącym wpłynęły 23 wnioski w sprawie ustalenia granic miast i gmin oraz przeniesienia siedziby władz gminy. Rząd wyraził zgodę na zmiany wobec 10 wnioskodawców. Mają one obowiązywać od 1 stycznia 2013 roku.

Zasada ustalania granic gmin i miast jest taka, że Rada Ministrów nie wyraża zgody na ich zmiany jeśli dochody podatkowe na jednego mieszkańca w zmienionych granicach miałyby być niższe od najniższych dochodów podatkowych na mieszkańca ustalonych dla poszczególnych gmin zgodnie z ustawą o dochodach samorządów.

Rada Ministrów nie zmienia także granic, gdy gmina w zmienionych granicach lub gmina utworzona byłaby mniejsza od najmniejszej pod względem liczby mieszkańców gminy w Polsce według stanu z 31 grudnia roku poprzedzającego ogłoszenie rozporządzenia w zakresie zmian w podziale terytorialnym kraju.

Rząd wyraził zgodę na zmiany granic 10 miast i gmin. Są to: zmiana granic gminy Osielsko i miasta na prawach powiatu Bydgoszcz, zmiana granic gminy Kargowa i giny Siedlec, zmiana granic gminy Kocmyrzów-Luborzyca i miasta na prawach powiatu Kraków, zmiana granic miasta na prawach powiatu Rzeszów i gminy Krasne, zmiana granic gminy Żerków i gminy Czermin.

Rząd nie zgodził się na zmiany granic pozostałych 13 wioskujących. Nie zgodził się także na nadanie statusu miasta gminom: Skierbieszów, Zaklików, Stopnica i Kórnik.

75 tys. zł to w przybliżeniu koszt zmian, które budżet państwa wyda na wymianę dowodów osobistych. Wydatki samorządów w tym względzie wyniosą ok. 1914894 zł. Związane są m.in. z pracami ewidencyjnymi oraz wymianą szyldów, pieczątek i tablic.

Źródło: www.portalsamorzadowy.pl