Farmy wiatrowe – czy inwestorzy działają legalnie?

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

energia.odnowialna.02.250xFarmy wiatrowe to od pwenego czasu zagadnienie nad którym pochylają się równie ochoczo inwestorzy jak i jednostki samorządu terytorialnego. Jeśli plany zagospodarowania przestrzennego danego regionu przeszkadzają w rozwoju inwestycji, zainteresowani inwestorzy coraz częściej wpłacają odpowiednie kwoty na pokrycie prac planistycznych, które będą uwzględniać ich potrzeby.

Farmy wiatrowe są inwestycją, która pozwala samorządom na kreowanie wizerunku miejsc wspierających odnawialne źródła energii. Poza tym inwestorzy wpłacają podatki, które pokaźnymi kwotami zasilają budżety gmin.

Wpłacanie darowizn na rzecz uwzględnienia w planach miejsc na farmy wiatrowe nie jest działaniem nielegalnym. Nie istnieje przepis, który zabrania samorządom przyjmowania darowizn. Proceder ów jest krytykowany przez ekspertów, którzy twierdzą, że takie działanie godzi w zasadę transparentności działań samorządów.

W przypadku farm wiatrowych obowiązek prowadzenia prac planistycznych spoczywa w całości na gminie, bowiem nie jest to inwestycja celu publicznego – gdyby taką była wydatki na sporządzenia planu miejscowego leżały by po stronie inwestora.

Źródło: www.samorzad.lex.pl