Podatki niedoceniane przez zarządy

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

wzrost.kasa.150xDyrektorzy finansowi międzynarodowych korporacji stoją przed rosnącą presją ze strony organów podatkowych, rządów, mediów i opinii publicznej. Wzmożona aktywność organów kontrolnych, ceny transferowe i rosnące koszty dostosowawcze wynikające z transparentności polityki podatkowej firm to główne wyzwania najbliższych lat, na jakie wskazuje Taxand Global Survey 2011. Badanie zostało przeprowadzone przez Taxand, największą globalną organizację doradców podatkowych działającą w blisko 50 krajach Europy, Azji oraz Ameryki Północnej i Południowej.

82% dyrektorów finansowych międzynarodowych korporacji biorących udział w Taxand Global Survey 2011 przyznało, że w ostatnim czasie doświadczyło wzrostu kontroli podatkowych. W takiej sytuacji firmy stoją przed dylematem – czy „wyjść naprzeciw” organom kontrolnym tworząc wewnątrz organizacji procedury, które usprawnią relacje z nadzorcami. Czy też nie wprowadzając ich, narażać się na jeszcze bardziej wzmożone i długotrwałe kontrole. Równocześnie, międzynarodowe korporacje są świadome tego, że wprowadzenie dodatkowych procedur i prowadzenie przejrzystej polityki podatkowej, choćby z wykorzystaniem nowoczesnych systemów informatycznych, wiąże się dla nich z dodatkowymi kosztami (taką opinię wyraziło 84% badanych korporacji).

Problematyczne okazało się też szerokie komentowanie tematyki planowania podatkowego, m.in. w mediach, co – jak przyznało 51% badanych – ma negatywne konsekwencje dla reputacji organizacji. Z pewnością w „walce” z tymi wszystkimi problemami nie pomaga nastawienie zarządów do kwestii podatkowych – mimo obaw związanych z reputacją, jedynie 24% ankietowanych stwierdziło, że ich zarządy przywiązują odpowiednio dużą wagę do kwestii podatkowych.

Pełny artykuł tutaj