Niskie ceny akcji KGHM

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

gielda.05.150xOd dłuższego czasu atrakcyjność akcji KGHM pod względem podstawowych wskaźników takich jak Cena/Zysk i Stopa Dywidendy jest nie do podważenia. Obecnie te wartości to odpowiednio 5 i 9%.

Wymienione wskaźniki wyglądają szczególnie interesująco na tle innych spółek z WIG20 lub WIG. Ten fakt odzwierciedla większość rekomendacji, w których banki inwestycyjne i biura maklerskie sugerują kupno akcji, wyceniając je znacznie wyżej niż obecnie. Jednakże inwestorzy obawiają się o przyszłość globalnego popytu na miedź i wstrzymują się z aktywnym kupnem spółki.

Większość inwestorów na rynkach akcji przewiduje załamanie się kondycji światowej gospodarki w tym również chińskiego popytu na miedź. To główne wytłumaczenie tak niskich cen KGHM. Dodatkowo oczekuje się od spółki większej ekspancji międzynarodowej, szczególnie w sytuacji posiadania coraz większych zasobów gotówki.

Mija już ósmy miesiąc 2011 roku utrzymywania się cen miedzi na bardzo wysokich poziomach. Nawet jeżeli ceny metalu obniżą się znacząco w pozostałych miesiącach 2011 roku to i tak bieżący rok będzie bardzo zyskowny. Inwestorzy biorą jednak pod uwagę skrajną sytuację, w której załamanie gospodarki i cen miedzi będzie na tyle trwałe, że uniemożliwi to spółce wypłacenie wysokiej dywidendy za rok 2011. Według takiego scenariusza spółka będzie wolała wstrzymać się z wypłatą znacznej części zysku i to pomimo presji wypłaty ze strony Skarbu Państwa. Inwestorzy są więc skrajnie pesymistyczni.

Ceny miedzi utrzymują nadal wysokie nominalne poziomy. Mamy więc pewien dysonans pomiędzy cenami metalu a wyceną KGHM. Nic więc dziwnego, że obecnie inwestorzy starają się zrozumieć rynek głównie za pomocą analizy wykresów. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż ceny miedzi odbiły się od poziomu około 8650 USD, wyznaczając wyższe dno niż to ustanowione w maju bieżącego roku. Krótkoterminowo więc nastrój na rynkach metali nieżelaznych poprawił się.

Jednocześnie średnioterminowe wsparcie w przedziale 146-150 zł za akcję KGHM zadziałało i kurs odbił się od tego poziomu. Kolejna bariera podażowa na poziomie 163zł została również złamana. Teraz kurs walczy o krótkoterminowe odwrócenie trendu ze spadkowego na wzrostowy. Inwestorzy opierający swoje decyzje na analizie technicznej czekają na trwałe przełamanie poziomu 167,5 na zamknięciu sesji.

Łukasz Wardyn
Dyrektor Zarządzający City Index Oddział w Polsce