6 Rockmenów, 0 gitar i 1000 KW rockowej zabawy – Podsumowanie finału Air Guitar Fight w mieście Hel

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

150829.gumtree.on.air.01.400x200Półwysep helski po raz pierwszy w historii gościł zawody gry na airguitar, czyli niewidzialnej "gitarze powietrznej" - Gumtree on Air: Air Guitar Fight. Rock ‘n’ rollowa zabawa, zorganizowana w Polsce przez portal bezpłatnych ogłoszeń lokalnych Gumtree.pl ma na świecie ponad 20-letnią historię i własne Mistrzostwa Świata, które rokrocznie odbywają się w Finlandii. Tam społeczność pozytywnie zakręconych Rockmenów Bez Gitary realizuje pacyfistyczną zasadę "Pokój, Miłość i Rock’n’Roll."

22 sierpnia pierwsza ogólnopolska walka na powietrzne gitary dobiegła końca. W wielkim finale najlepszych powietrznych riffów i solówek w szranki stanęło 6 zawodników wybranych spośród dziesiątek zgłoszeń. Eliminacje do Gumtree on Air odbywały się we Wrocławiu, Toruniu, Gorzowie Wielkopolskim i Opolu, można było również walczyć o miejsce w finale poprzez samodzielne nadsyłanie video z wyczynami na gitarze powietrznej za pośrednictwem strony www.gumtreeonair.pl.

Szczęśliwi wybrańcy spędzili w mieście Hel niezapomniany weekend, przygotowując się do finału, gdzie zawalczyli o tytuł Mistrza Air Guitar i atrakcyjne nagrody (m.in. wyjazd na listopadowy koncert zespołu Foo Fighters w Krakowie czy gitary elektryczne Epiphone). Rockmeni bez gitar, wspierani przez tancerki, multimedia i efekty specjalne, walczyli na helskiej scenie w 2 turach: podczas pierwszej części uczestnicy improwizowali do utworu wylosowanego przez organizatora, a w drugiej zagrali do przygotowanego przez siebie wcześniej rockowego utworu.

Specjalna komisja złożona z przedstawicielki Gumtree, Miasta Hel i profesjonalnego gitarzysty oceniała technikę – poprawną imitację grania na gitarze, charyzmę i rockową ekspresję. Największe wrażenie na jurorach niezaprzeczalnie wywarł Bartek Sobikowski z Bełchatowa. „Prawdziwe zwierzę sceniczne, istny demon” – w ten sposób opisała go jedna z jurorek.  Jego porywające solówki na niewidzialnej gitarze zagrane do utworów: „Sweat Leaf” zespołu Black Sabbath oraz „Chop Suey” System of a Down otrzymały tym samym najwyższe noty i ostatecznie zagwarantowały mu I miejsce. Szczególną uwagę komisji konkursowej zwróciły również mistrzowskie riffy Marcina Muszyńskiego z Gdańska. Pomimo młodego wieku, Marcin zachowywał się na scenie jak profesjonalista, a jego palce, mistrzowsko poruszające się po gryfie powietrznej gitary, zapewniły mu II miejsce w finale. Ostatnim nagrodzonym finalistą był Paweł Sceplik z Opola – niekwestionowany wulkan energii, showman i wirtuoz niewidzialnej gitary w jednym.

Finał Gumtree on Air to jednak nie tylko gra na gitarach powietrznych.  Uczestników imprezy i widownię do czerwoności rozgrzał młody tarnowski zespół Burnin’ Whistle, natomiast gwiazdą wieczoru było rockowe trio z Mielca, znane szerszej publiczności pod nazwą Mr. Pollack. Zespół zdobył duże uznanie za granicą, odbywając trasy koncertowe po Stanach Zjednoczonych, Chinach i Europie oraz nagrywając z legendarną amerykańską wytwórnią Metal Mind Productions.

W przerwach pomiędzy występami organizator nie dał odetchnąć publiczności i uraczył ją szeregiem konkursów i animacji z atrakcyjnymi nagrodami.

Pierwszy ogólnopolski konkurs airguitarowy już za nami, a najlepszy w Polsce powietrzny gitarzysta, wieńcząc zapierające dech w piersiach gitarowe popisy, bez wahania roztrzaskał swoje niewidzialne wiosło o deski helskiej sceny.

Źródło: Gumtree