5 powodów „za” i 5 powodów „przeciw” skorzystania z renty dożywotniej od nieruchomości

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

5 najważniejszych powodów, dla których warto skorzystać z renty dożywotniej od nieruchomości oraz 5 najważniejszych powodów, dla których  może nie być warto skorzystać z renty dożywotniej od nieruchomości

5 najważniejszych powodów, dla których warto skorzystać z renty dożywotniej od nieruchomości
1. Mieszkanie jak bankomat. Wypłać z niego swoje pieniądze.
Na mieszkanie, którego jesteś właścicielem, pracowałeś całe życie. Chodziłeś do pracy każdego dnia, z miesięcznej pensji odkładałeś pieniądze do kasy oszczędnościowej, po to by pewnego dnia zakupić swoje wymarzone M4. Twoje mieszkanie ma już swoje lata i regularnie trzeba coś naprawiać. Dzięki rencie możesz mieszkać w swoim mieszkaniu do końca swoich dni a pieniądze, które odkładałeś co miesiąc, mogą teraz do Ciebie co miesiąc powracać. Mieszkanie na które pracowałeś całe życie, może zacząć pracować na Ciebie.

2. Wyrównaj swój budżet domowy
Opłaty bieżące to spory wydatek. Czynsz, media, jedzenie. Do tego długa lista lekarstw, naprawa pralki i telewizora. W kolejnym miesiącu trzeba zaoszczędzić, bo niespodziewana operacja Twojego pupila pochłonęła połowę domowego budżetu. A gdyby tak kupić sobie książkę lub zaprosić koleżankę na wspólne wyjście do kina? I  nie mieć jeszcze z tego powodu wyrzutów sumienia. Każdy zasługuje na to, by żyć normalnie.

3. Odzyskaj wolność
Chwilówki i pożyczki spędzają sen z Twoich powiek, przestałeś odpowiadać na zaproszenia sprzedaży garnków i koców, i zmieniłeś swój numer telefonu ze względu na zaległości w ratach, możesz uregulować długi korzystać z bezzwrotnego zastrzyku finansowego większej sumy pieniędzy.  

4. Zachowaj niezależność
Całe życie pomagałeś innym i nadal chcesz czuć się potrzebny? Zabrać wnuki na wakacje, może dołożyć się do remontu mieszkania dzieci? Ty decydujesz kiedy i na co wydajesz ekstra pieniądze z renty dożywotniej. Możesz być po prostu  szczęśliwym człowiekiem.

5. Zabezpiecz się przed niedołężną starością
Widzisz jak Twoje dzieci ciężko pracują, nie tylko do 16tej.Do tego pomaga swoim dzieciom i wnukom, oraz spłaca kredyty.  W XXI wieku, w szalonym tempie życia i pracy, nie chcesz być ciężarem dla rodziny. Nie skarżysz się i nie narzekasz na ból kolan ale sam widzisz, że długie spacery Cię szybko męczą. Zdrowie jest najcenniejsze ale i starość nieunikniona. Jeśli już dzisiaj emerytura nie wystarcza to skąd wziąć pieniądze na pomoc domową czy domowego lekarza gdy ciało będzie się starzeć? Miejski ośrodek pomocy społecznej czy Przyjazny Dom „jesieni życia” wybór zawsze należy do Ciebie.

 

5 najważniejszych powodów dla których może nie być warto skorzystać z renty dożywotniej od nieruchomości
1. Dług wdzięczności
Najbliżsi, którzy się o nas troszczą na starość czy w chwili choroby to skarb największy! Jednak model opieki między pokoleniowej niestety przestaje już funkcjonować. Rozproszenie geograficzne rodziny, migracje za pracą uniemożliwiają codzienny kontakt między członkami rodziny, nie mówiąc o całodziennej opiece. Jeśli chcesz się odwdzięczyć za opiekę i pozostawić dorobek Twojego życia w odpowiedzi na dług wdzięczności, masz do tego prawo.

2. Chwilowa potrzeba
Dla realizacji jednej potrzeby np. zakupu pralki czy telewizora można wziąć kredyt lub pożyczkę. Tylko pod warunkiem że ratę pożyczki z odsetkami będziemy mieli z czego spłacić. Jeśli tak nie jest – wróć do 5 powodów dla których warto skorzystać z renty dożywotniej. Skorzystanie z renty dożywotniej od nieruchomości powinno być zawsze świadomą i przemyślaną decyzją, nie decyzją opartą na emocjach Twoich lub Twoich doradców.

3. Niewłaściwy dobór partnera
Podpisanie umowy z osobą prywatną lub instytucją która nie została powołana do wypłaty świadczeń długoterminowych  może być zapowiedzią wielkiej katastrofy. Spisując umowę renty w dobrej wierze ze znajomym/sąsiadem, może się okazać za rok/dwa lata może być trudno ją realizować. W  życiu osoby, która wypłaca Ci rentę dożywotnią mogą nastąpić poważne zmiany i nie będzie już miała możliwości dalszego regularnego – miesięcznego wspierania Cię finansowo.  Utrata pracy, choroby, sprawy rodzinne to tylko kilka takich powodów dla których umowa renty dożywotniej z osobą prywatną  może być bardzo przykra w skutkach.

4. Wątpliwości
Pamiętacie gdy komputery weszły do powszechnego użytku, albo telefony komórkowe? Zanim zaczęliśmy z nich korzystać, musieliśmy poznać te urządzenia- jakie są funkcje, co nacisnąć. To co nowe, trochę nas przeraża. Do takiej kategorii należy też dożywotnia renta od nieruchomości. Jeśli masz wątpliwość dotyczące warunków wypłaty i nie poczyniłeś żadnego wysiłku by znaleźć odpowiedzi na nurtujące Cię pytania – nie przystępuj do umowy. Zanim podpiszesz, przeczytaj. Bądź pewien wszystkich konsekwencji i obowiązków stron. Od umowy renty nie można bowiem odstąpić, przynajmniej nie jest to łatwy proces. Jeśli Tobie udało się pozbyć wątpliwości ale osoby Ci bliskie, które doradzają Ci w ważnych sprawach posiadają nie pełną wiedzę i mają wynikające z niej wątpliwości, włącz ich do rozmów z ekspertem Funduszu. Niech ich doradztwo również będzie oparte na faktach zamiast emocji.

5. Nie będzie 100%
Nie oczekuj, że  dzięki rencie dożywotniej odzyskasz 100% wyłożonej na zakup mieszkania gotówki.  Fundusze hipoteczne to nie instytucje charytatywne, jednak to po ich stronie jest ryzyko utraty wartości nieruchomości w czasie. Dla Funduszu, inwestycja w Twoje mieszkanie, to zamrożenie kapitału na nieruchomości,  z której Fundusz będzie mógł korzystać dopiero za kilkanaście albo i kilkadziesiąt lat. Odwracając tę sytuację, to tak, jakbyś Ty kupił sobie nie najnowszy samochód,  płacił za niego raty a sprzedający mógłby  z niego korzystać do końca swoich dni. Ty otrzymałbyś ten samochód dopiero po jego śmierci. Czy na pewno powinieneś zapłacić za ten samochód 100% jego wartości w dniu nabycia?

Agnieszka Wawrzeniuk-Zając