15 lat Polski w UE. Miliardy euro dla polskich firm

15 lat Polski w UE. Miliardy euro dla polskich firm
Euro Fot. stock.adobe.com/vegefox.com
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Środków z funduszy na wsparcie B+R w polskich firmach nadal jest dużo i nie zabraknie ich do końca obecnej perspektywy. Mocnego wsparcia działalności badawczej można również oczekiwać w ramach kolejnego budżetu UE.

Polska znów będzie największym beneficjentem funduszy unijnych, a do przedsiębiorców trafi nawet 72,5 mld EUR #FunduszeUnijne #15latPolskiwUE

– Obecna perspektywa jest bardzo ambitna, bo środki przeznaczano głównie na projekty B+R. W Polsce podaż tych projektów nie jest wysoka. Są to projekty wymagające, wieloletnie i obciążone ryzykiem. Realizacja prac B+R jest często zawieszana czy przerywana, co skutkuje powrotem środków do budżetu. To sprawia, że budżet nie jest w pełni wykorzystany, ale z drugiej strony możemy być pewni, że nadal warto starać się o dotacje i że możemy spodziewać się kolejnych konkursów również w przyszłym roku. – mówi Michał Gwizda, partner zarządzający, Biznes i Innowacje w CRIDO.

Czytaj także: 15 lat Polski w UE. Jak polskie firmy wykorzystywały fundusze europejskie?

Znów będzie można otrzymać dofinansowanie na projekty inwestycyjne w dużych firmach

W nowej perspektywie unijnej znów będzie można pozyskać dofinansowanie na inwestycje, jednak nadal wymogiem będzie element innowacji i prac B+R.

– Z naszego doświadczenia wynika, że pierwsze konkursy organizowane są ok. 1,5 roku po ogłoszeniu nowej perspektywy, zatem środki z kolejnej perspektywy będą dostępne dla przedsiębiorców dopiero pod koniec 2021 r. lub nawet w 2022 r. Co ciekawe Unia Europejska postanowiła zrobić krok wstecz i znów będzie można otrzymać dofinansowanie na projekty inwestycyjne w dużych firmach – wyjaśnia ekspert CRIDO.

Czytaj także: 15 lat Polski w UE. Dwukrotny wzrost zamożności społeczeństwa >>>

Polska największym beneficjentem

Polska znów będzie największym beneficjentem, a do przedsiębiorców trafi nawet 72,5 mld EUR.

Czytaj także: 15 lat Polski w UE. Polacy mają trzy czwarte średniego dochodu obywatela Unii >>>

Źródło: MarketNews24