Związek Niezależnych Instytucji Finansowych przystępuje do IZFiA

Związek Niezależnych Instytucji Finansowych przystępuje do IZFiA
Logo IZFiA. Źródło: Materiały prasowe
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Od lutego 2022 roku grupa podmiotów zrzeszonych w Izbie Zarządzających Funduszami i Aktywami powiększyła się o nową organizację: Związek Niezależnych Instytucji Finansowych (ZNIF), który uzyskał status Podmiotu Wspierającego IZFiA. Tym samym liczba firm zrzeszonych w IZFiA staje się coraz bardziej zróżnicowana i wynosi 31 TFI, jeden dom maklerski, trzech agentów transferowych i jedno stowarzyszenie, co łącznie daje liczbę 36 instytucji, poinformowała Izba.

Zgodnie ze statutem IZFiA w pracach Izby, poza regularnymi członkami, mogą brać udział także podmioty wspierające. Dotychczas mogli to być agenci transferowi.

Odpowiednie rozszerzenie statutu dające możliwość przyjęcia do tego grona również ZNIF zostało zatwierdzone przez Walne Zgromadzenie Członków jeszcze w grudniu 2021 roku.  

Związek Niezależnych Instytucji Finansowych

ZNIF zrzesza na zasadach stowarzyszenia podmioty posiadające zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego na pośredniczenie w zbywaniu i odkupywania jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych lub tytułów uczestnictwa funduszy zagranicznych oraz funduszy inwestycyjnych otwartych z siedzibą w państwach należących do EEA (European Economic Area ‒ Europejski Obszar Gospodarczy). Obecnie są to:

  1. F-Trust S.A. z siedzibą w Poznaniu.
  2. Starfunds Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu.
  3. Q Value S.A. z siedzibą w Warszawie.
  4. Profitum Wealth Management Sp. z o.o. z siedzibą w Gdyni.
  5. iWealth Management Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.
  6. KupFundusz S.A. z siedzibą w Warszawie.

Czytaj także: Dlaczego co trzeci inwestor w Polsce ma w swoim portfelu fundusze typu ETF?

IZFiA bardziej różnorodna

‒ Rozszerzenie możliwości przystąpienia do IZFiA o kolejne instytucje było szeroko konsultowane z naszą Radą oraz z reprezentacją zrzeszonych w IZFiA spółekpodczas spotkania kwartalnego.

W ocenie mojej oraz naszych członków umożliwienie uczestnictwa w działalności IZFiA także podmiotów zajmujących się dystrybucją instrumentów finansowych wskazanych powyżej, przyczyni się do szerszej perspektywy spojrzenia na rynek kapitałowy oraz w konsekwencji do jeszcze lepszego zrozumienia potrzeb prawnych oraz biznesowych członków IZFiA.

Wprowadzenie różnorodności do naszego środowiska zwiększa moim zdaniem gwarancję szybszego reagowania na zmiany zachodzące na rynku, poprawia innowacyjność oraz sprzyja wzmocnieniu wizerunku IZFiA wśród otoczenia biznesowego i regulacyjnego ‒ powiedziała Małgorzata Rusewicz, prezes IZFiA.

Czytaj także: Niemal wszystkie kategorie funduszy inwestycyjnych w styczniu na minusie

Uprawnienia podmiotu wspierającego

Podmiot wspierający może uczestniczyć w posiedzeniach Walnego Zgromadzenia Członków Izby z głosem doradczym.

‒ ZNIF zrzesza niezależne firmy dystrybucyjne, które koncentrują się na długoterminowej, wysokiej jakości współpracy z klientami oraz na szeroko idącej edukacji oraz komunikacji inwestycyjnej.

Jesteśmy też najbliższymi partnerami biznesowymi TFI, więc współpraca również na płaszczyźnie jaką tworzy IZFiA jest w pełni naturalna. Doceniamy fakt, że nasze środowisko mogło dołączyć do IZFiA w roli Podmiotu Wspierającego.

Wierzymy, że bliska współpraca ze wszystkimi instytucjami będącymi członkami Izby przyczyni się do  zwiększenia roli jaką fundusze inwestycyjne pełnią w portfelu polskich inwestorów powiedział Marek Rybiec, członek zarządu ZNIF, prezes zarządu iWealth.

Czytaj także: Fundusze inwestycyjne: sprzedaż netto w 2021 r. wyniosła ponad 10 mld zł

Źródło: Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami / IZFiA