ZUS: po 10 stycznia przedsiębiorca dowie się, czy na jego koncie jest nadpłata czy niedopłata

ZUS: po 10 stycznia  przedsiębiorca dowie się, czy na jego koncie jest nadpłata czy niedopłata
Źródło: inFakt
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Zakład Ubezpieczeń Społecznych pod koniec tygodnia rozpocznie wysyłkę informacji z podsumowaniem wpłat przekazanych w 2020 r. przez płatników składek na indywidualny numer rachunku składkowego (NRS). Przedsiębiorcy dowiedzą się, jak wyglądały rozliczenia ich firm z ZUS i jakie jest saldo na ich koncie na koniec 2020 r. W tym roku informacje zostaną udostępnione przede wszystkim na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS).

Informacje o saldzie i rozliczeniu wpłat otrzyma kilka milionów płatników.

‒ Przedsiębiorca dowie się, czy na jego koncie w ZUS jest nadpłata, czy niedopłata, czy też konto jest rozliczone na zero. W informacji będzie podana łączna kwota wpłat przekazanych w ubiegłym roku oraz wskażemy, jakie należności zostały rozliczone tymi wpłatami.

Informacja o saldzie konta nie będzie uwzględniała zwolnienia dot. Tarczy 6.0, gdyż informacja prezentuje stan konta na 31 grudnia 2020 roku

Płatników, którzy spłacają zadłużenie w układzie ratalnym poinformujemy, jaka kwota pozostała im jeszcze do spłaty ‒ wyjaśnia Anna Staszyńska z Departamentu Realizacji Dochodów Centrali ZUS.

Czytaj także: Mały ZUS plus: przedsiębiorcy mogą zgłaszać się do 1 lutego 2021 roku

Co z nadpłatą i co niedopłatą?

ZUS przypomina, że niedopłata na koncie płatnika składek może zostać rozłożona na raty.

‒ Jeżeli płatnik nie jest w stanie jednorazowo jej spłacić może złożyć wniosek o ulgę. W tym celu prosimy skontaktować się z naszymi doradcami ds. ulg i umorzeń, którzy przedstawią najkorzystniejsze warunki spłaty zadłużenia. Doradcy pomogą także w wypełnieniu wniosku i skompletowaniu niezbędnych dokumentów. Numery telefonów kontaktowych do doradców są dostępne na naszej stronie internetowej www.zus.pl ‒ podkreśla ekspertka ZUS.

ZUS przypomina, że niedopłata na koncie płatnika składek może zostać rozłożona na raty

‒ Niewielkie niedopłaty prosimy spłacić poprzez powiększenie wpłat na rozliczenie składek wpłacanych w najbliższym terminie. Prosimy o  sprawdzenie, czy od zaległości należne są odsetki za zwłokę. Odsetki mogą zostać obliczone za pomocą kalkulatora, który jest udostępniony na naszej stronie internetowej ‒ dodaje  Staszyńska.

‒ Nadpłatę prosimy uwzględnić poprzez pomniejszenie kwoty składek wpłacanych w najbliższym terminie albo prosimy wystąpić z wnioskiem o jej zwrot, przy wyższych kwotach. Nadpłatę zwrócimy na numer rachunku bankowego, który jest zapisany na koncie płatnika ‒ tłumaczy ekspertka.

Czytaj także: Tarcza 6.0: zwolnienie ze składek i dodatkowe świadczenia postojowe tylko po złożeniu e-wniosku

Zwolnienie ze składek informacja na PUE

ZUS zwraca uwagę, że wnioski o zwolnienie z opłacania składek na podstawie Tarczy Antykryzysowej 6.0 można składać od 30 grudnia 2020 roku, a efekt zwolnienia będzie widoczny na kontach płatników po rozpatrzeniu wniosku (tj. w 2021 roku).

Oznacza to, że przekazywana teraz informacja o saldzie konta nie będzie uwzględniała tego zwolnienia, gdyż informacja prezentuje stan konta na 31 grudnia 2020 roku.  

W tej sytuacji przedsiębiorcy spełniający warunki do zwolnienia, którzy nie opłacili składek za listopad 2020 roku w informacji mogą widzieć kwotę zadłużenia za ten miesiąc. Sprawy te będą wyjaśniane.

Jeżeli składki zostały opłacone za miesiące, za które nastąpi zwolnienie, po umorzeniu należności, kwota nadpłaty będzie widoczna na koncie płatnika składek na PUE ZUS.

Czytaj także: ZUS: przedsiębiorcy mogą już wnioskować o nowe świadczenia

Źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych / ZUS