ZUS: płatnicy czekający na tarczę 6.0 mogą już wnioskować o odroczenie składek za listopad

ZUS: płatnicy czekający na tarczę 6.0 mogą już wnioskować o odroczenie składek za listopad
Fot. stock.adobe.com / catwalkphotos
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Płatnicy, którym 10 i 15 grudnia upływa termin na opłacenie składek za listopad 2020 r. i którzy czekają na wejście w życie przepisów tarczy antykryzysowej 6.0, mogą już teraz złożyć wnioski o odroczenie terminu płatności składek listopadowych np. o miesiąc, poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Wnioski w tej sprawie  można składać za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

Jeśli płatnik złoży wniosek przed terminem płatności składek, nie poniesie żadnych kosztów związanych z ulgą.

– czytamy w komunikacie.

Czytaj także: Prezes ZUS: chcemy pomóc płatnikom w spłacie zadłużenia >>>

Po wejściu w życie przepisów przewidujących zwolnienie z opłacania składek za listopad, płatnicy działający pod kodami PKD uwzględnionymi w tarczy antykryzysowej 6.0, będą mogli wystąpić z wnioskiem w tym zakresie.

Jeżeli wcześniej złożą wniosek o odroczenie i nie dojdzie jeszcze do zawarcia umowy odraczającej składki, wówczas w pierwszej kolejności będzie rozpatrywany wniosek o zwolnienie ze składek.

Umowa o odroczenie terminu płatności składek za listopad

Jeżeli okaże się, że płatnikowi nie przysługuje zwolnienie z opłacania składek, będzie mógł podpisać z ZUS umowę o odroczenie terminu płatności składek za listopad, podano także.

Płatnik może również zdecydować się opłacić składki za listopad w terminie, a później wystąpić z wnioskiem o zwolnienie z opłacania składek za ten miesiąc. Wówczas – zgodnie z projektowanymi przepisami – opłacone składki zostaną mu zwrócone. Jeżeli okaże się, że płatnikowi nie przysługuje zwolnienie z opłacania składek za listopad i płatnik opłaci składki po terminie płatności, to będzie mógł wystąpić z wnioskiem o odstąpienie od naliczania odsetek. Będzie mógł też wystąpić z wnioskiem o rozłożenie składek na raty).

Nowelizacja ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych znajduje się obecnie w Sejmie, który ma dziś rozpatrzyć poprawki Senatu do tej ustawy. Senat wprowadził kilkaset poprawek, zwiększając m.in. liczbę branż, z których przedsiębiorcy będą uprawnieni do zwolnienia ze składek ZUS za listopad.

Źródło: ISBnews