ZUS: ostatnie godziny na złożenie e-wniosku o zwolnienie ze składek

ZUS: ostatnie godziny na złożenie e-wniosku o zwolnienie ze składek
Fot. stock.adobe.com / Tomasz Warszewski
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Do końca września przedsiębiorcy, którzy prowadzą sklepiki szkolne mogą wystąpić do ZUS o zwolnienie z opłacania składek za okres od listopada 2020 do marca 2021 roku, a piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 roku, przypomina ZUS.

Wnioski o zwolnienie można składać wyłącznie elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

Właściciele sklepików szkolnych, którzy mieli przestój w prowadzeniu działalności i ponieśli straty z powodu pandemii, mogą liczyć na zwolnienie z opłacania składek za okres od listopada 2020 do marca 2021 roku.

Czytaj także: ZUS: uczniowie uprawnieni do renty powinni złożyć zaświadczenie do końca września

Dyrektor placówki musi wystawić dokument

Muszą jednak spełnić określone w przepisach warunki i najpóźniej do końca września 2021 r. złożyć wniosek o zwolnienie.

‒ Warunkiem jest m.in. posiadanie dokumentu wystawionego przez dyrektora placówki potwierdzającego, że przedsiębiorca był związany z placówką umową najmu przez okres co najmniej 14 dni w miesiącu, o który wnioskuje i  złożenie we wniosku oświadczenia potwierdzającego spadek przychodu o co najmniej 40 proc. w tych miesiącach, za które ubiegają się o zwolnienie.

Spadek przychodu należy porównać do przychodu z września z 2019 r. lub września 2020 roku ‒ informuje rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Czytaj także: Przedsiębiorcy poszkodowani z powodu stanu wyjątkowego mogą liczyć na ulgi w ZUS

Pomoc dla pilotów wycieczek i przewodników

30 września upływa także termin na złożenie wniosku o zwolnienie ze składek dla pilotów wycieczek i przewodników turystycznych, którzy  świadczą usługi na rzecz muzeów.

Mogą oni ubiegać się o zwolnienie ze składek za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 roku pod warunkiem m.in. spadku przychodu o co najmniej 75 proc. Należy porównać przychód za pierwszy miesiąc objęty wnioskiem o zwolnienie w stosunku do tego samego miesiąca z 2019 roku – dodaje rzecznik ZUS.

Przedsiębiorcy, którzy już opłacili składki, a spełnią warunki do zwolnienia, mogą złożyć wniosek o zwrot nadpłaconych środków (o ile nie mają zaległości na koncie).

Czytaj także: Tarcza turystyczna: Sejm przyjął tylko część poprawek Senatu

Źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych / ZUS