ZUS: kto dostanie 76 tys. zł po waloryzacji?

ZUS: kto dostanie 76 tys. zł po waloryzacji?
Fot. stock.adobe.com / catwalkphotos
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Ponad 243 mld złotych przybyło klientom Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na ich kontach i subkontach w wyniku czerwcowej waloryzacji składek. Są osoby, które zyskały w ten sposób nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

#GertrudaUścińska: Jeśli ktoś dotąd zgromadził 850 tys. zł w postaci składek i kapitału początkowego, to waloryzacja doprowadzi do dopisania aż 76 tys. zł @Waloryzacja #Emerytury #SkładkiZUS @zus_pl

Co roku 1 czerwca ZUS rozpoczyna waloryzację środków zgromadzonych na kontach i subkontach ubezpieczonych, w tym waloryzacje kapitału początkowego. Środki rosną wtedy o określony procent.

Wysokość waloryzacji konta zależy od inflacji (wzrostu cen towarów i usług) oraz od przypisu składek (wzrostu płac i liczby ubezpieczonych) z poprzedniego roku.

Z kolei waloryzacja subkonta to pochodna dynamiki wzrostu PKB za ostatnie 5 lat.

Czytaj także: ZUS: w 2020 roku nie będzie niekorzystnej waloryzacji czerwcowych emerytur

Waloryzacja na koncie i na subkoncie

Zgodnie z obwieszczeniem ministra rodziny w czerwcu stany kont ubezpieczonych, zawierające kwoty składek na ubezpieczenie emerytalne oraz kapitału początkowego, wzrosną o108,94 proc. Z kolei zgodnie z komunikatem prezesa GUS stany subkont wzrosną o 105,73 proc.

Dzięki waloryzacji łącznie środki ubezpieczonych zapisane w ZUS zwiększyły się o kwotę 243 397 728 467 zł.

‒ Waloryzacja na poziomie 108,9 proc. na koncie, czy 105,7 proc. na subkoncie daje nam wzrost naszego kapitału emerytalnego na poziomie nienotowanym dziś na żadnej lokacie. Wskaźnik 108,9 pozwala uzyskać przyrost stanu konta o wartości 450 tys. zł o kwotę 40,2 tys. zł.

Natomiast jeśli ktoś dotąd zgromadził 850 tys. zł w postaci składek i kapitału początkowego, to waloryzacja doprowadzi do dopisania aż 76 tys. zł ‒ mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Czytaj także: OFE kontynuują odrabianie strat, w maju zyskały średnio po 2,3 proc.

Informacja o stanie konta

Kolejnym krokiem, po wykonaniu waloryzacji rocznych, jest przygotowanie informacji o stanie konta ubezpieczonego (IOSKU) według stanu na 31 grudnia 2019 r.

Zakład, jak co roku, rozpocznie tworzenie IOSKU po zakończeniu waloryzacji. Po tym etapie trafią one w formie elektronicznej na PUE ZUS na profile ubezpieczonych.  W tym roku bowiem nie przeprowadzimy akcji wysyłki do ubezpieczonych wersji papierowej informacji. Jeśli ubezpieczony wyrazi takie żądanie IOSKU prześlemy w formie papierowej.

Bądź na bieżąco – zapisz się na nasz newsletter >>>

Źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych / ZUS