ZUS: 3,2 mld zł w ramach świadczenia postojowego wypłacono od 1 kwietnia 2020 r.

ZUS: 3,2 mld zł w ramach świadczenia postojowego wypłacono od 1 kwietnia 2020 r.
Prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. Źródło: ZUS
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił już 1,8 mln świadczeń postojowych dla samozatrudnionych i osób wykonujących umowy cywilnoprawne na łączną kwotę 3,2 mld zł - poinformowała prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

#GertrudaUścińska: Warunkiem otrzymania postojowego kolejny raz jest złożenie oświadczenia, że sytuacja materialna wykazana we wcześniejszym wniosku się nie poprawiła #TarczaAntykryzysowa #Przedsiębiorcy #ŚwiadczeniePostojowe @zus_pl

W ramach tarczy antykryzysowej Zakład przyjął od 1 kwietnia ponad 4 miliony wniosków o wsparcie. Kolejne wnioski wciąż wpływają do ZUS.

‒ Wypłaciliśmy 1,8  mln świadczeń postojowych dla samozatrudnionych i osób wykonujących umowy cywilnoprawne na kwotę 3,2 mld zł. Zrealizowaliśmy 99 proc. pierwszorazowych wniosków w tej sprawie ‒ powiedziała prof. Gertruda Uścińska.

Kryteria przyznania świadczenia postojowego

Zgodnie z przepisami do świadczenia postojowego uprawnieni są przedsiębiorcy, którzy prowadzili działalność gospodarcza przed 1 kwietnia. Aby otrzymać pomoc, należy spełnić kilka warunków (np. na wniosku składanym w maju przychód w kwietniu powinien być niższy o 15 proc. od przychodu w marcu).

Świadczenie postojowe może być wypłacane nie więcej niż trzy razy. Warunkiem otrzymania postojowego kolejny raz jest złożenie oświadczenia przedsiębiorcy lub zleceniobiorcy, że sytuacja materialna wykazana we wcześniejszym wniosku się nie poprawiła. Ocenia to sam wnioskodawca.

Czytaj także: Tarcza 4.0 po głosowaniach w Senacie, z poprawkami wraca do Sejmu

Ile może dostać przedsiębiorca?

Świadczenie wynosi 2080 zł, ale przedsiębiorcy na karcie podatkowej, jednocześnie zwolnieni z VAT, otrzymają 1300 zł.

Natomiast osoby wykonujące umowy cywilnoprawne z przychodem poniżej 1300 zł otrzymają sumę przychodów z niezrealizowanych umów.

Zwolnienie ze składek

‒ Zrealizowaliśmy również zwolnienie z obowiązku opłacania składek dla 2 milionów firm, umarzając składki na kwotę 7,6 mld zł, w tym 4 mld zł za marzec, 3,6 mld zł za kwiecień ‒ powiedziała prof. Gertruda Uścińska.

Z pełnego zwolnienia ze składek mogą skorzystać małe firmy zgłaszające do 9 osób do ubezpieczeń społecznych. Zwolnienie dotyczy składek za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby.

Ze zwolnienia mogą skorzystać także samozatrudnieni, których przychód co prawda przekraczają trzykrotność średniego wynagrodzenia, ale ich dochody są niższe niż 7 tys. zł.

Czytaj także: Tarcza antykryzysowa 4.0: mikropożyczki dla przedsiębiorców wciąż dostępne, umorzenie bez wniosku

Z kolei firmy zgłaszające do ubezpieczeń od 10 do 49 osób mogą być objęte 50 proc. umorzeniem kwoty składek wykazanej w deklaracjach rozliczeniowych. ZUS zachęca też do kontaktu elektronicznego.

Uwaga na termin 30 czerwca 2020 r.

30 czerwca upływa termin, w którym można złożyć wniosek o zwolnienie z obowiązku opłacania składek. Wniosek może obejmować umorzenia za trzy miesiące ‒ marzec, kwiecień i maj.

Ważne, że w okresie zwolnienia przedsiębiorca, jak i pracujące dla niego osoby zachowują prawo do świadczeń zdrowotnych i z ubezpieczeń społecznych.

Czytaj także: Tarcza antykryzysowa 3.0: Senat przyjął nowelizację z poprawkami, co wykreślił?

Źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych / ZUS