ZUS: 11 stycznia upływa termin złożenia wniosku o wyższą emeryturę

ZUS: 11 stycznia upływa termin złożenia wniosku o wyższą emeryturę
Źródło: inFakt
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Do poniedziałku, 11 stycznia 2021 roku, osoby urodzone w 1953 roku i pobierające wcześniejszą emeryturę mają czas na złożenie wniosku o emeryturę powszechną na korzystnych zasadach ‒ przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Możliwość ta dotyczy osób urodzonych w 1953 roku, które przeszły na wcześniejszą emeryturę na podstawie wniosku złożonego przed 2013 rokiem. Wynika to ze zmiany sposobu obliczania nowej emerytury po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego.

Emerytura w nowej wysokości będzie przysługiwać od miesiąca złożenia wniosku

‒ Dotychczas podstawa obliczenia emerytury powszechnej była pomniejszana o już pobrane emerytury wcześniejsze.

Dla tych, których objęła zmiana przepisów, takiego pomniejszania teraz nie ma. To otwiera furtkę do wyższego świadczenia ‒ mówi rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski.

Czytaj także: Korzystne zmiany dla tysięcy emerytów, Senat przyjął ustawę

Konieczny wniosek

‒ Osoba, która nadal pobiera emeryturę wcześniejszą i nie ma jeszcze przyznanej emerytury powszechnej, może złożyć o nią wniosek do ZUS-u. Jeśli zrobi to najpóźniej do 11 stycznia 2021 roku, to Zakład wyliczy świadczenie na korzystniejszych zasadach – dodaje rzecznik.

Do złożenia wniosku służy standardowy formularz o symbolu EMP. Emerytura w nowej wysokości będzie przysługiwać od miesiąca złożenia wniosku.

Czytaj także: Prezydent podpisał nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS), wprowadzającą podwyżki i wyrównania dla emerytów urodzonych w 1953 roku

Kiedy ZUS przeliczy świadczenie z urzędu

Natomiast osoba, która już ma przyznaną emeryturę powszechną w wysokości pomniejszonej o pobrane emerytury wcześniejsze nie musi robić nic. Zakład przeliczy jej świadczenie z urzędu po 11 stycznia 2021 roku i poinformuje o nowej wysokości emerytury.

Emerytura w nowej wysokości będzie przysługiwać od dnia, od którego Zakład podjął wypłatę emerytury powszechnej. Znaczy to więc, że urząd automatycznie wyrówna świadczenie nawet kilka lat wstecz.

Jeśli wypłata tej emerytury była zawieszona, to świadczenie w nowej wysokości będzie przysługiwać od dnia, od którego mogłaby być podjęta jego wypłata.

Jeżeli przeliczone świadczenie okaże się wyższe od dotychczasowego, to Zakład wypłaci też wyrównanie.

Czytaj także: ZUS: ważna zmiana dla emerytów i rencistów od 1 grudnia

Źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych / ZUS