Zmarł Paul Volcker − „pogromca inflacji”

Zmarł Paul Volcker  − „pogromca inflacji”
Fot. YT
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
9 grudnia zmarł Paul Volcker, były prezes Rezerwy Federalnej USA. Urząd sprawował przez dwie kadencje – od sierpnia 1979 roku do sierpnia 1987 roku. Zastąpił go Alan Greenspan.

#WitoldGadomski: Reguła Volckera ogranicza bankom, których depozyty są ubezpieczone przez FDIC, tzw. handel na własny rachunek #Fed #PaulVolcker #GospodarkaAmerykańska @gazeta_wyborcza @federalreserve

Paul Volcker był wybitnym bankowcem i cieszył się uznaniem zarówno ekonomistów o poglądach wolnorynkowych, jak zwolenników większej ingerencji państwa w gospodarkę.

Fachowiec ceniony przez prezydentów

Mianowany został przez Demokratę – prezydenta Jamesa Cartera, ale jego dwie kadencje przypadły na okres prezydentury Republikanina Ronalda Reagana.

Gdy został szefem Fed roczna inflacja w Stanach Zjednoczonych wynosiła 11,8%. Aby zdławić inflację, kierowana przez Volckera, Rezerwa Federalna podniosła stopy procentowe do niespotykanego poziomu.

W szczytowym momencie, w lipcu 1981 roku efektywna stopa funduszy Fed osiągnęła 22,36%.

To była cena, którą Amerykanie musieli zapłacić za lata tolerowania wysokiej inflacji przez poprzedników Volckera − Arthura Burnsa i Williama Millera.

Wysokie stopy procentowe wywołały recesję. Bezrobocie w końcu 1982 roku sięgnęło rekordowego poziomu od Wielkiego Kryzysu – 10,8%.

Ale walka z inflacją zakończyła się sukcesem. Inflacja już w 1983 roku spadła poniżej 5%, zaś w 1986 roku wynosiła 1,9%.

Prezydent Reagan wspierał restrykcyjną politykę pieniężną Volckera, ale jego zastępca George Bush, szykujący się do wyborów w 1988 roku nalegał, by zastąpić go bardziej elastycznym bankowcem.

Sceptyczny wobec innowacji finansowych

Paul Volcker znany był ze sceptycyzmu wobec innowacji finansowych. Twierdził, że jedyną użyteczną innowacją w tej dziedzinie jest bankomat.

Nieufność wobec zbyt skomplikowanych instrumentów finansowych oraz reputacja bardzo uczciwego i bezstronnego bankowca sprawiły, że współpracę zaproponował mu prezydent Barack Obama. Volcker został przewodniczącym prezydenckiej rady do spraw naprawy gospodarczej.

Podczas kryzysu finansowego był wyjątkowo krytyczny wobec banków twierdząc, że ich reakcja na kryzys jest nieodpowiednia i konieczna jest większa regulacja banków.

Reguła Volckera

Jako doradca prezydenta wypracował regulacje bankowe, które zostały nazwane „regułą Volckera”. Zostały wpisane do ustawy o reformie i ochronie konsumentów, powszechnie zwanej ustawą Dodda-Franka.

Reguła Volckera ogranicza bankom, których depozyty są ubezpieczone przez Federal Deposit Insurance Corporation (FDIC) angażowanie się w ryzykowne działania inwestycyjne podejmowane na ich rzecz, czyli tzw. handel na własny rachunek.

Zakazuje też bankom przejmowanie udziałów w funduszach hedgingowych i funduszach private equity.

Paul Volcker krytykował kolejne administracje USA za wysoki deficyt i rosnący dług publiczny. Proponował wprowadzenie podatku VAT, na wzór krajów europejskich.

Źródło: aleBank.pl