Zdecentralizowane usługi finansowe mogą być wygodne i bezpieczne

Zdecentralizowane usługi finansowe mogą być wygodne i bezpieczne
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wprowadzenie rozwiązań bazujących na blockchainie może zrewolucjonizować funkcjonowanie branży finansowej. Jakie zmiany przyniesie upowszechnienie usług wykorzystujących rozproszony rejestr, i co to będzie oznaczać zarówno dla banków, jak i ich klientów?

Gdy słyszymy słowo blockchain, wielu z nas ma na myśli głównie kryptowaluty. Tymczasem alternatywny pieniądz to zaledwie jedna z jakże wielu form wykorzystania tej technologii we współczesnej gospodarce, ze szczególnym uwzględnieniem rynku finansowego. Już dziś rozwiązania bazujące na rozproszonym rejestrze używane są w charakterze trwałego nośnika, a w niedalekiej przyszłości dzięki blockchainowi będziemy świadkami postępującej decentralizacji usług finansowych, określanej też jako DeFi.

Proces ten nie ograniczy się wyłącznie do zastąpienia tradycyjnych form obsługi klienta przez modele cyfrowe, lecz ukształtuje całkiem nowy paradygmat funkcjonowania obrotu gospodarczego, z uwzględnieniem zmieniającej się roli państwa i komercyjnych podmiotów w tymże obrocie. Jego podstawą będą bezpośrednie, horyzontalne relacje pomiędzy poszczególnymi interesariuszami. Rozproszony rejestr umożliwi wszak sprawowanie kontroli nad procesami bezpośrednio przez samych użytkowników, przy jednoczesnym dochowaniu wysokich standardów w sferze bezpieczeństwa.

Raport Blockchain w sektorze bankowym

O tym, jak technologia blockchain odmienić może funkcjonowanie rynku, na czym polegać będą zdecentralizowane finanse i jakich wyzwań możemy się spodziewać w związku z kolejnym już etapem transformacji cyfrowej sektora, przeczytamy w najnowszym raporcie, zatytułowanym „Blockchain w sektorze bankowym. Wydawcy opracowania, Związek Banków Polskich oraz Centrum Prawa Bankowego i Informacji wraz z „Miesięcznikiem Finansowym BANK” oraz portalem aleBank.pl, skorzystali z ekspertyzy zarówno przedstawicieli świata nauki, jak i praktyków rynku.

Wśród partnerów raportu znalazły się takie instytucje jak Atende, Binarapps, IBM oraz Krajowa Izba Rozliczeniowa. Opracowanie przedstawia genezę DeFi oraz ideologiczny kontekst nowego modelu funkcjonowania branży, wskazując, czemu decentralizacja doskonale wpasowuje się w światopogląd zarówno anarchisty, jak i liberała. Nie mogło zabraknąć szczegółowej prezentacji samego modelu funkcjonowania takich usług, a także charakterystyki poszczególnych interesariuszy.

Całość dopełnia analiza wyzwań w zakresie bezpieczeństwa i regulacyjnym oraz prezentacja konkretnych rozwiązań, wdrażanych przez partnerów raportu w poszczególnych obszarach współczesnego rynku bankowego.    

Opracowanie przygotowane przez Związek Banków Polskich oraz Centrum Prawa Bankowego i Informacji oraz partnerów technologicznych.