Związek Banków Polskich pozytywnie ocenia propozycje KNF ws. kredytów frankowych, banki będą ją analizować

Związek Banków Polskich pozytywnie ocenia propozycje KNF ws. kredytów frankowych, banki będą ją analizować
Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes ZBP. Źródło: EKF
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Związek Banków Polskich pozytywnie ocenia propozycję KNF dotyczącą rozwiązania problemu kredytów we frankach szwajcarskich. Banki analizują tę propozycję, ustosunkują się do niej w najbliższych tygodniach - poinformował prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz.

Na pewno zawieranie ugód i tworzenie ekosystemu do dalszej współpracy banków z ich klientami jest lepszym rozwiązaniem niż toczenie wieloletnich sporów. Inicjatywę oceniam pozytywnie, teraz wszystkie banki analizują tę propozycję.

„Wielce powinno być wskazane włączenie się do tego procesu także Skarbu Państwa, ważnego beneficjenta wybudowania tych kilkuset tysięcy mieszkań” – powiedział prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz.

„Myślę, że w kolejnych tygodniach banki będą mogły coś więcej na ten temat powiedzieć, przedstawić swoje pierwsze opinie” – dodał.

Czytaj także: Prezes NBP: propozycje KNF ws. kredytów frankowych wymagają skonkretyzowania i przeanalizowania >>>

Propozycja przewodniczącego KNF

Przewodniczący KNF Jacek Jastrzębski zaproponował we wtorek bankom, by przedstawiły klientom atrakcyjne dla nich warunki ugód w sprawie kredytów frankowych. Nadzorca chce, by banki wychodziły z propozycjami pozasądowych ugód, które byłyby dla klientów banków realną alternatywą do ścieżki sądowej.

Czytaj także: Szef KNF proponuje rozwiązanie problemu kredytów walutowych, kredytobiorca frankowy nie może być uprzywilejowany wobec kredytobiorcy złotowego >>>

Jastrzębski ocenił, że nadszedł moment, by sektor bankowy ostatecznie zmierzył i uporał się z problemem kredytów we frankach szwajcarskich.

Jego zdaniem rozwiązanie, które zostanie wypracowane musi uwzględniać także interesy klientów, którzy w analogicznym czasie co kredytobiorcy frankowi zaciągali kredyty w złotych.

Jako najbardziej spójne i mające szanse powodzenia ocenił rozwiązanie, w którym klienci banków zaczęliby się rozliczać z bankami tak, jak gdyby ich kredyty od początku były kredytami złotowymi, oprocentowanym według odpowiedniej stopy WIBOR powiększonej wtedy marżę.

Przewodniczący poinformował, że KNF rozpoczął rozmowy w tej sprawie z UOKiK, by zapewnić ochronę praw konsumentów oraz stabilność i trwałość porozumień, które były zawierane pomiędzy bankami a klientami.

Prezesi banków: realizacja propozycji KNF ws. kredytów frankowych wymagałyby zgód WZ

Realizacja propozycji KNF dotyczącej rozwiązania problemu kredytów we frankach szwajcarskich wymagałyby odpowiednich zgód na walnych zgromadzeń akcjonariuszy banków – ocenili prezesi banków podczas debaty organizowanej w ramach X Europejskiego Kongresu Finansowego.

“Jeżeli ta propozycja przewodniczącego służy temu, żebyśmy usiedli wokół stołu i porozmawiali – nie po raz pierwszy, ale w innych realiach – o wypracowaniu rozwiązania systemowego, sektorowego, to jest to absolutnie dobry pomysł” – powiedział prezes BNP Paribas Bank Polska Przemek Gdański.

“Gdyby banki miały iść tym tropem czyli dobrowolnie uznać, że kredyt zaciągnięty jako frankowy de facto był złotowym, a nie był, tym samym ponosząc bardzo duże koszty tej operacji, to odpowiedzialność podejmujących taką decyzję członków zarządu byłaby gigantyczna (…)” – dodał.

Czytaj także: Biuro Maklerskie mBanku o propozycji KNF ws. kredytów frankowych: sektor przygotowany na takie obciążenie >>>

Ocenił, że decyzje w tej sprawie istotnie wykraczałaby poza zakres kompetencji zarządów banków i rad nadzorczych i musiałyby być podejmowana przez akcjonariuszy na walnych zgromadzeniach.

Podobnego zdania jest prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło.

“My będziemy się poważnie zastanawiali nad tym rozwiązaniem, natomiast będzie to oczywiście wymagało nie tylko zaangażowania zarządu i rady nadzorczej, bo sprawa nie dotyczy zwykłego zarządzania bankiem, ale jest sprawą dużej wagi i w sensie prawnym, i w sensie finansowym” – powiedział Jagiełło.

Prezes mBanku Cezary Stypułkowski oceniał, że realizacja propozycji KNF oznaczałaby “bardzo poważne straty” w sektorze bankowym.

“Z punktu widzenia procesu zarządczego ideałem byłoby, żeby ten rozdział zamknąć (…) Propozycja ta nie jest odległa od tego, co powiedział prezydent Andrzej Duda kilka lat temu i spędziliśmy 5-6 lat na różnych dyskusjach i wygląda na to, że wracamy do podobnego „motywu” – powiedział Stypułkowski.

Doprowadzenie do tego, by zamknąć ten rozdział jest w interesie banków (…).

Opinia Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów pozytywnie ocenia propozycję KNF ws. kredytów w CHF, która miałby opierać się na samoregulacji sektora bankowego – poinformowało biuro prasowe resortu finansów. Propozycja KNF nie była wypracowywana wspólnie z MF.

Propozycja UKNF nie wpłynęła do Ministerstwa Finansów i tym samym nie była wypracowywana wspólnie z MF.

„Z informacji prasowych wynika, że propozycja ta ma opierać się na samoregulacji sektora bankowego w odniesieniu do kwestii kredytów denominowanych i indeksowanych do walut obcych. MF pozytywnie ocenia działania samoregulacyjne, które mogłoby z jednej strony być korzystne zarówno z punktu widzenia kredytobiorcy, jak również kredytodawcy” – napisał MF w odpowiedzi na pytania PAP Biznes.

Źródło: PAP BIZNES