ZBP: od stycznia do końca października 2021 r. przybyło blisko 33 tys. nowych spraw sądowych ws. kredytów frankowych

ZBP: od stycznia do końca października 2021 r. przybyło blisko 33 tys. nowych spraw sądowych ws. kredytów frankowych
Fot. stock.adobe.com/Comugnero Silvana
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Obecnie przed polskimi sądami toczy się ponad 71 tys. spraw dotyczących kredytów walutowych, w tym w II instancji jest 7 proc. spraw. W okresie od stycznia do końca października 2021 roku przybyło blisko 33 tys. nowych spraw, a w samym październiku ponad 2,5 tys. spraw - wynika z danych Związku Banków Polskich.

ZBP podał, że do danych tych należy doliczyć około kilka tysięcy spraw na etapie składania pozwu (pozwy w końcowej fazie opracowywania) i na etapie doręczania do banku (bank nie dostał jeszcze pozwu z sądu).

Od początku 2021 roku (w ciągu dziesięciu miesięcy) przybyło blisko 33 tys. nowych spraw.

Czytaj także: Raty kredytów we frankach najwyższe w historii >>>

W ciągu października 2021 r. przybyło ponad 2,5 tys. nowych spraw, we wrześniu ponad 3,1 tys., w sierpniu br. ponad 3,3 tys. nowych spraw, a w lipcu ponad 3,9 tys. nowych spraw.

Czytaj także: Kredyty frankowe: do Sądu Polubownego przy KNF wpłynęło prawie 8000 wniosków o mediację ugód >>>

ZBP podał, że dane te pochodzą od 14 banków mających portfele tych kredytów.

Sprawy sądowe dotyczą obecnie ok. 17,5 proc. wszystkich spłacanych kredytów walutowych

Według Biura Informacji Kredytowej na koniec września 2021 r. spłacanych było blisko 408 tys. kredytów hipotecznych CHF. Oznacza to, że sprawy sądowe dotyczą obecnie ok. 17,5 proc. wszystkich spłacanych kredytów walutowych.

Banki stopniowo zwiększają tempo tworzenia rezerw na ryzyko prawne

Wraz z rosnącą liczbą pozwów sądowych banki stopniowo zwiększają tempo tworzenia rezerw na ryzyko prawne walutowych kredytów mieszkaniowych.

Według danych NBP wa koniec I półrocza 2021 r. wartość ogółem rezerw wyniosła ponad 15 mld zł, z czego około 95 proc. była przeznaczona na kredyty ujęte w bilansie.

Czytaj także: Raport NBP: ryzyko prawne kredytów walutowych nadal głównym ryzykiem stabilności finansowej kraju >>>

Relacja wysokości rezerw do portfela kredytów CHF jest zróżnicowana między bankami – według szacunków NBP na koniec czerwca 2021 r. wynosiła ona średnio 19 proc., przy czym w niektórych bankach dochodziła do 30-45 proc., zaś w kilku była niższa niż 10 proc.

NBP w grudniowym raporcie o stabilności systemu finansowego ocenił, że ryzyko prawne walutowych kredytów mieszkaniowych pozostaje głównym ryzykiem dla stabilności finansowej sektora, ale zmniejszyło się prawdopodobieństwo materializacji najbardziej kosztownych dla banków rozstrzygnięć sądowych.

Źródło: PAP BIZNES