ZBP: obniżki stóp procentowych, brak wzrostu dochodów odsetkowych i odpisy zmniejszą wynik banków o 80-85 proc.

ZBP: obniżki stóp procentowych, brak wzrostu dochodów odsetkowych i odpisy zmniejszą wynik banków o 80-85 proc.
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Dokonane trzy obniżki stóp, brak wzrostu dochodów odsetkowych i wzrost odpisów o 50 proc. zmniejszą wynik banków o 80-85 proc. - napisał Związek Banków Polskich w opinii do ustawy wprowadzającej tzw. wakacje kredytowe.
#ZBP: dla niektórych banków konsekwencje będą wręcz dramatyczne i wymuszą wprowadzenie programów naprawczych lub wycofanie się z rynku bankowego #banki #StopyProcentowe

„Połączony efekt obniżenia stóp procentowych, braku możliwości wzrostu dochodów odsetkowych z tytułu nowych kredytów i wzrostu odpisów o 50 proc. zmniejszy wynik finansowy sektora o 80-85 proc. W takiej sytuacji szereg mniejszych banków, szczególnie tych, które mają wysokie C/I może odnotować stratę” – napisał ZBP.

Część instytucji zniknie z rynku bankowego?

„Dla niektórych banków wyżej wymienione konsekwencje będą wręcz dramatyczne i wymuszą wprowadzenie programów naprawczych lub wycofanie się z rynku bankowego” – dodał.

ZBP podał, że w 2019 roku tempo wzrostu kredytów wyniosło nieco ponad 60 mld zł, co pozwoliło na zwiększenie przychodów z tytułu odsetek o 5,6 mld zł.

Czytaj także: Alert dla banków spółdzielczych?

„W roku bieżącym utrzymanie takiego tempa wzrostu będzie niemożliwe, a możliwości zwiększenia dochodów odsetkowych z tytułu nowych kredytów mogą wręcz spaść do poziomów bliskich 0” – napisał ZBP.

Czytaj także: RPP zaskoczyła rynek kolejną obniżką stóp procentowych, są już bliskie zera >>>

„Istnieje wysokie prawdopodobieństwo ujawnienia znaczących odpisów już jesienią bieżącego roku i możliwość wzrostu odpisów w 2020 roku o 50 proc.” – dodaje ZBP.

Źródło: PAP BIZNES