ZBP: objęcie banków podatkiem od nadmiarowych zysków ograniczy wzrost oprocentowania depozytów i zdolność do finansowania firm

ZBP: objęcie banków podatkiem od nadmiarowych zysków ograniczy wzrost oprocentowania depozytów i zdolność do finansowania firm
Krzysztof Pietraszkiewicz. Źródło: ZBP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Związek Banków Polskich jest przeciwny objęciu banków podatkiem od nadmiarowych zysków, powiedział prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz. Jak podkreślił, jego wprowadzenie ograniczyłoby zdolność sektora do finansowania przedsiębiorstw.

„Tego typu rozwiązanie z różnych powodów nie powinno mieć zastosowania do banków. Rentowność sektora bankowego w minionych była bardzo niska, a wiele wskazuje na to, że w tym roku będzie ujemna. W minionych kilku kwartałach fundusze sektora bankowego stopniały bardzo znacznie i wiele na to wskazuje, że do końca roku będą ulegać dalszemu zmniejszeniu” – powiedział Pietraszkiewicz.

Czytaj także: Wprowadzenie podatku od nadmiarowych zysków banków byłoby niewybaczalnym błędem >>>

Wobec tego, co się dzieje w gospodarce, osłabianie narzędzia do stabilizowania rozwoju gospodarczego do modernizowania i restrukturyzowania przedsiębiorstw byłoby wielkim i niewybaczalnym błędem.

Czytaj także: Podatek od nadmiarowych zysków obejmie także banki: który zapłaci najwięcej?

„To by oznaczało, że bardzo wiele firm w związku z zjawiskami gospodarczymi po prostu utraciłoby zdolność, możliwość dostępu do finansowania z sektora bankowego” – dodał.

Prezes ZBP: obciążenia regulacyjne ograniczają wzrost oprocentowania depozytów

Kolejne obciążenia regulacyjne zwiększają koszty funkcjonowania banków i obciążają możliwy wzrost oprocentowania depozytów, dodał także Krzysztof Pietraszkiewicz.

„W sektor bankowy została wprowadzona ingerencja na kilka sposobów. To są wakacje kredytowe, to uzasadnione wpłaty na Bankowy Fundusz Gwarancyjny, na Fundusz Wsparcia Kredytobiorców, czy wreszcie na system ochrony bankowości komercyjnej. Ta wielka wyrwa powoduje, że możliwe oprocentowanie depozytów jest obciążone w około 60%” – powiedział Pietraszkiewicz podczas konferencji prasowej.

„Widać wyraźnie, jak wzrosły koszty banków, w związku z podwyżkami oprocentowania depozytów, w ostatnich kilku miesiącach to praktycznie linie pionowa w górę. Na koniec roku w związku z kosztami depozytów, ale i wakacjami kredytowymi, jak i innymi obciążeniami, perspektywa poniesienia przez wiele polskich banków strat” – dodał.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński w ostatni weekend podczas spotkania z mieszkańcami Oleśnicy wskazywał, że oprocentowanie ROR powinno wynosić 2,5%, a oprocentowanie najdłuższych lokat – 8%.

Pietraszkiewicz zaznaczył, że nie traktuje wypowiedzi prezesa PiS jako stanowiska rządu. Dodał, że zwiększanie obciążeń, a co za tym idzie i kosztów sektora może zaszkodzić gospodarce.

Chodzi o stabilność sektora, ale i jego zdolność do finansowania gospodarki w warunkach pakietu kilku kryzysów jednocześnie.

– podkreślił.

ZBP czeka na ostateczną wersję projektu dotyczącego podatku od nadmiarowych zysków

Podał, że ZBP czeka na ostateczną wersję tego projektu.

Ocenił, że dalsze osłabienie sektora bankowego może doprowadzić do tego, że banki będą miały „bardzo poważny problem”, żeby kredytować podmioty, z którymi wcześniej współpracowały, ale także by wspierać firmy, które mogą znaleźć się w trudnej sytuacji.

Czytaj także: Podatek od nadmiarowych zysków zapłacą wszystkie firmy zatrudniające ponad 250 osób, także prywatne?

Ministerstwo Aktywów Państwowych proponuje wprowadzenie daniny od nadzwyczajnych zysków spółek za 2022 rok, co pozwoli na zapewnienie środków na wsparcie odbiorców wrażliwych, jednostek samorządu terytorialnego, a także innych odbiorców energii. Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin poinformował, że szacowany wpływ do budżetu podatku od nadzwyczajnych zysków spółek Skarbu Państwa i firm prywatnych to 13,5 mld zł, podatek miałby wynieść 50 proc.

Z szacunków analityków wynika, że wprowadzenie tego podatku nie powinno istotnie obciążyć sektora bankowego, przynajmniej w 2022 roku. Według analityków, danina ta byłaby najbardziej dotkliwa dla Banku Handlowego, który mógłby zapłacić 378-457 mln zł tego podatku. 

Źródło: PAP BIZNES, ISBnews