Zawodnik BlueCash najszybszy w Zatoce

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

blue.cash.01.250x92Maks Żakowski, zawodnik BlueCash Team, zwyciężył podczas 62 edycji regat o Błękitną Wstęgę Zatoki Gdańskiej.

Maks najszybciej przepłynął dystans osiemnastu mil morskich, pokonując w zawodach ponad 500 żeglarzy i stał się pierwszym kitesurferem w ponad 60-letniej historii zawodów, który zwyciężył regaty. Wykazał się przy tym żelazną wytrzymałością – mimo 11 stopni Celsjusza i silnego wiatru, płynął boso.

Trasa wyścigu prowadziła z Gdyni do główek portowych w Gdańsku i z powrotem na redę portu jachtowego w Gdyni. W sumie dystans wynosił 18 mil morskich, czyli nieco ponad 33 kilometry. Tę odległość Maks pokonał w zaledwie 80 minut.

Błękitna Wstęga Zatoki Gdańskiej to najstarsza, cyklicznie rozgrywana, masowa impreza żeglarska w Polsce. W tym roku w regatach wzięła udział rekordowa liczba 136 jednostek rywalizujących o tytuł „najszybszego na Zatoce” i nagrodę przechodnią – Błękitną Wstęgę, na której złotą nitką zapisanych jest kilkadziesiąt nazwisk poprzednich zwycięzców.

Zawody odbywają się w formule „australijskiej”, czyli ze startu wspólnego a w wyścigu może wystartować każda jednostka pływająca napędzana wiatrem. W tegorocznych zawodach, obok kite’ów wystartowały jachty, deski windsurfingowe, jachty mieczowe, katamarany plażowe i sportowe, skiffy, łódki klas olimpijskich, jachty turystyczne, pełnomorskie i wielkie jednostki regatowe.

Wygrana w regatach to kolejny już sukces Maksa Żakowskiego w tym roku. Wcześniej ten 19-letni zawodnik sponsorowany przez BlueCash, operatora przelewów ekspresowych, zdobył Mistrzostwo Polski w kiteracingu i kite slalomie, wywalczył też srebrny medal w zawodach Pucharu Europy w niemieckim Sylt.

Źródło: BlueCash