Zastrzeżenia KE do ustawy ws. cen prądu. Ministerstwo Energii: to nie pomoc publiczna

Zastrzeżenia KE do ustawy ws. cen prądu. Ministerstwo Energii: to nie pomoc publiczna
Fot. stock.adobe.com/flashpics
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rozwiązania zawarte w ustawie o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw nie są sprzeczne z prawem Unii Europejskiej i nie stanowią pomocy publicznej, uważa Ministerstwo Energii.

.@MinEnergii: rozwiązania zawarte w ustawie o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw nie są sprzeczne z prawem Unii Europejskiej i nie stanowią pomocy publicznej #CenyPrądu #CenyEnergii

„Zasady te dotyczą wszystkich podmiotów na rynku energii elektrycznej, zatem nie jest to rozwiązanie selektywne. Pomoc publiczną stanowią tylko instrumenty przynoszące korzyść wybranym kategoriom podmiotów. Energia jest towarem używanym bez wyjątku we wszystkich sektorach gospodarki oraz przed odbiorców indywidualnych” – czytamy w komunikacie.

Czytaj także: Ceny prądu: Komisja Europejska ma zastrzeżenia do polskiej ustawy o energii >>>

Ustawa nie zmienia również zasad rynku konkurencyjnego, jeśli chodzi o sprzedaż energii elektrycznej na rynku giełdowym, podkreślono.

„W związku z powyższym rozwiązania zawarte w ustawie nie są sprzeczne z prawem UE. Ministerstwo Energii będzie w stałym kontakcie z Komisją Europejską i deklaruje stałą współpracę jak dotychczas” – czytamy dalej.

Prace nad rozporządzeniem wykonawczym do ustawy

Ministerstwo podało też, że przygotowuje rozporządzenia wykonawcze do ustawy, w których znajdą się szczegółowe rozwiązania potrzebne do jej realizacji.

29 grudnia 2018 r. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę przeciwdziałającą wzrostowi cen prądu w 2019 r. Nowelizacja obniża akcyzę na energię elektryczną do 5 zł/MWh z 20 zł/MWh i obniża stawki opłaty przejściowej o 95% w 2019 r. Ustala także poziom cen i stawek opłat za przesył i dystrybucję energii na poziomie nie wyższym niż poziom z dnia 31.12.2018 r. oraz stawek opłat dotyczących sprzedaży energii na poziomie nie wyższym niż poziom z dnia 30.06.2018 r. Przedsiębiorstwa, które z tego tytułu miałyby ponieść stratę otrzymają odpowiednie środki z Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny.

Czytaj także: Konfederacja Lewiatan: ustawa ws. cen energii powinna być zgłoszona do KE >>>

Źródło: ISBnews