Zamrożenie cen prądu: termin składania wniosków oficjalnie wydłużony do 13 sierpnia

Zamrożenie cen prądu: termin składania wniosków oficjalnie wydłużony do 13 sierpnia
Fot. stock.adobe.com/Pio Si
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Przedsiębiorcy nie zapłacą więcej za energię elektryczną w drugiej połowie tego roku pod warunkiem, że złożą specjalne oświadczenie w zakładzie energetycznym. Mają na to czas do 13 sierpnia.

Przepisy ustawy m.in. ustalają termin składania oświadczeń przez odbiorców energii na 13 sierpnia 2019 r. #CenyPrądu #CenyEnergii

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia obciążeń regulacyjnych, podało Ministerstwo Energii. Przepisy ustawy m.in. ustalają termin składania oświadczeń przez odbiorców energii na 13 sierpnia 2019 r.

[AKTUALIZACJA] Zamrożenie cen prądu: ostatni dzień na złożenie wniosku. Lepiej zrobić to osobiście >>>

Oświadczenie, o którym mowa w art. 5 ust. 1b ustawy, powinni złożyć odbiorcy końcowi spoza gospodarstw domowych (czyli z tzw. grupy G), niebędący średnimi i dużymi przedsiębiorcami. Odbiorcy ci, zgodnie z intencją ustawy z dnia 13 czerwca 2019 r. zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, ustawę o efektywności energetycznej oraz ustawę o biokomponentach i biopaliwach ciekłych, wyrażoną w jej uzasadnieniu (druk nr 3498), mają możliwość zostać beneficjentami zamrożenia cen energii elektrycznej również w II połowie 2019 r., pod warunkiem złożenia oświadczenia przedsiębiorstwu energetycznemu – stronie ich umowy sprzedaży energii elektrycznej, podano w komunikacie.

Kto może skorzystać z zamrożenia cen prądu?

Po złożeniu specjalnego wniosku na zamrożenie cen energii mogą liczyć zatem mikro- i mali przedsiębiorcy, spełniający określone ustawą warunki. Przypomnijmy, że wyjaśnienie tych pojęć znajdziemy w Ustawie z dnia 6.03.2018 r. Prawo przedsiębiorców, a oznaczają one dokładnie:

1) mikroprzedsiębiorca – przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki:

a) zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz

b) osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro;

2) mały przedsiębiorca – przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki:

a) zatrudniał średniorocznie mniej niż 50 pracowników oraz

b) osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 10 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 10 milionów euro

– i który nie jest mikroprzedsiębiorcą.

Wzór oświadczenia, które składają przedsiębiorcy jest załącznikiem do ustawy, należy więc składać wnioski właśnie na tym formularzu. Powinien on być dostępny na stronach internetowych firm energetycznych oraz w biurach obsługi klientów.

Odbiorcy w gospodarstwach domowych nie muszą składać oświadczeń

„Minister Energii jednocześnie potwierdza, że odbiorcy w gospodarstwach domowych (tzw. grupa G) nie muszą składać oświadczeń, o których mowa wyżej, ponieważ ustawa 'o cenach prądu’ gwarantuje im w 2019 r. uprawnienie do cen z 2018 r. bez konieczności podejmowania takich działań” – czytamy dalej.

Czytaj także: Był sobie tani prąd >>>

31 lipca 2019 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia obciążeń regulacyjnych. Wśród przepisów tej ustawy znajduje się regulacja mówiąca o zmianie terminu składania oświadczeń, o którym mowa w art. 5 ust. 1b pkt 1 ustawy z dnia 28 grudnia 2018 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2538 oraz z 2019 r. poz. 412 i 1210) na 13 sierpnia 2019 r.

Chaos związany z zamrożeniem cen prądu

Początkowo przedsiębiorcy mieli miesiąc na złożenie odpowiedniego wniosku w firmie energetycznej, termin upływał więc 29 lipca. Ze względu jednak na to, że nie wszyscy mikro- i mali przedsiębiorcy świadomi byli konieczności złożenia oświadczenia w tym terminie, w punktach obsługi klientów koncernów energetycznych zapanował chaos.

O zamieszaniu związanym ze składaniem oświadczeń ws. zamrożenia cen prądu pisaliśmy tutaj >>>

Firmy energetyczne zdecydowały się na wydłużenie czasu pracy punktów obsługi klienta, a nawet otwarcie ich w ostatni weekend lipca. Mimo tego większość mikro- i małych przedsiębiorców nie zdążyła złożyć oświadczenia na czas. Wydłużenie terminu składania oświadczeń to zatem dla nich dobra wiadomość.

Według szacunków prawo do zamrożenia cen energii elektrycznej ma ok. 2 mln firm.

Źródło: ISBnews, aleBank.pl