Zamiast środków unijnych w euro chińskie pożyczki w juanach dla Polski?

Zamiast środków unijnych w euro chińskie pożyczki w juanach dla Polski?
Fot. stock.adobe.com/amixstudio
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Przeciągający się spór z Komisją Europejską o warunki wypłaty pieniędzy z Funduszu Odbudowy sprawia, że rośnie zainteresowanie chińskim rynkiem finansowym. W październiku 2021 roku Ministerstwo Finansów poinformowało, że planuje emisję obligacji na wewnętrznym rynku chińskim, nominowaną w juanie.

Mandat na zorganizowanie emisji otrzymały: Industrial and Commercial Bank of China, J.P. Morgan AG, Bank of China Limited oraz China Construction Bank Corporation. Ostatecznie polski rząd sprzedał obligacje wartości nominalnej 3 mld juanów (ok. 450 mln USD), których rentowność wyniosła 3,2% w skali.

Na chińskim rynku pożyczki zaciągnęły też dwie duże polskie spółki, kontrolowane przez Skarb Państwa. W lutym 2022 roku PGNiG zawarło umowy na 9-miesięczny kredyt z konsorcjum banków Bank of China Limited  i Bank of China (Europe) S.A. na kwotę 1200 mln zł.

23 sierpnia 2022 r. kolejną umowę kredytową polska spółka gazowa zawarła z Industrial and Commercial Bank of China (Europe) S.A. Oddział w Polsce do kwoty 120 mln euro na okres 12 miesięcy.

Chiny większym wierzycielem niż MFW i Bank Światowy

Na początku sierpnia b.r. spółka Tauron Polska Energia SA zawarła umowę kredytową na 4 mld zł z konsorcjum, w skład którego weszły Industrial and Commercial Bank of China (Europe), China Construction Bank (Europe), a także PKO BP SA,  Pekao SA, Caixa Bank, Bank Handlowy SA, Erste Group Bank oraz Santander Bank Polska.

Oprocentowanie jest zmienne i zależeć będzie między innymi od redukcji emisji CO2 oraz udziału odnawialnych źródeł w produkcji energii. W październiku 2021 roku Tauron otrzymał 2,8 mld zł pożyczki z Europejskiego Banku Inwestycyjnego, co było największą pożyczką EBI dla polskich firm.

Chiny pożyczają bezpośrednio rządom wielu krajów o niskiej wiarygodności

Od 2017 r. Chiny stały się największym państwowym wierzycielem na świecie, większym niż Bank Światowy i MFW. Warunki państwowych pożyczek zagranicznych udzielanych przez Chiny przypominają pożyczki komercyjne.

Według artykułu „Pożyczki zagraniczne Chin”, którego autorami są Sebastian Horn, Carmen M. Reinhart, i Christoph Trebesch, zamieszczonego w „Journal of International Economics„, 50% pożyczek  udzielanych przez Chiny krajom rozwijającym się nie jest uwzględniane w oficjalnych statystykach dotyczących zadłużenia.

Komu pożyczają Chiny?

Chiny udzieliły ogromnych pożyczek wielu krajom w ramach programu Pasa i Drogi ( Pasa i Szlaku), który ma stworzyć ogromną globalną infrastrukturę, umożliwiającą transport chińskich towarów.

Wiele z tych inicjatyw jest nieudanych, a kraje, które wzięły pożyczki od Chin nie są w stanie ich spłacać.

Decyzje o chińskich pożyczkach są zwykle motywowane politycznie. Dlatego Chiny pożyczają bezpośrednio rządom wielu krajów o niskiej wiarygodności, ale mającym dobre stosunki z azjatyckim mocarstwem, takim jak Pakistan, Argentyna, Białoruś, Egipt, Mongolia, Nigeria, Turcja, Ukraina i Sri Lanka. 

Źródło: aleBank.pl