Zakaz przebywania w strefie przygranicznej z Białorusią zostanie przedłużony

Zakaz przebywania w strefie przygranicznej z Białorusią zostanie przedłużony
Fot. stock.aobe.com/DarSzach
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Projekt rozporządzenia, przedłużającego do 30 VI zakaz przebywania osób postronnych w strefie przygranicznej z Białorusią trafił do konsultacji, wynika z informacji na stronach Rządowego Centrum Legislacji (RCL). Dotychczasowy zakaz obowiązuje do 1 marca br.

Uwagi do projektu rozporządzenia w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej przyległej do granicy państwowej z Republiką Białorusi można składać do jutra.

Czytaj także: Ukraina wprowadza stan nadzwyczajny >>>

„Projektowana regulacja wprowadza czasowy zakaz przebywania na okres od 2 marca 2022 r. do 30 czerwca 2022 r. na określonym obszarze strefy nadgranicznej przyległej do granicy państwowej z Republiką Białorusi, obejmującym wskazane w załączniku do rozporządzenia obręby ewidencyjne leżące na terenie gmin w województwie podlaskim i lubelskim” – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Dotychczasowy zakaz obowiązuje do 1 marca

Dotychczasowy zakaz obowiązuje od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r.

Uzasadniając przedłużenie zakazu, podkreślono, że „próby nielegalnego przekraczania granicy państwowej nadal mają miejsce, a incydenty w bezpośredniej bliskości granicy państwowej mogą być wykorzystane przez Stronę białoruską do eskalacji trwającego obecnie kryzysu migracyjnego, a w konsekwencji do spowolnienia trwających prac inwestycyjnych związanych z budową bariery technicznego i elektronicznego zabezpieczenia granicy państwowej”.

Wskazano także, że wprowadzenie czasowego zakazu przebywania na obszarze strefy nadgranicznej na nowy okres od dnia 2 marca 2022 r. do dnia 30 czerwca 2022 r., umożliwi zakończenie prac związanych z budową wskazanego systemu ochrony granicy państwowej.

Źródło: ISBnews