Zakaz handlu w niedziele: apel do prezydenta o niepodpisywanie „bubla roku”

Zakaz handlu w niedziele: apel do prezydenta o niepodpisywanie „bubla roku”
Fot. Pixabay.com
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Zakaz handlu w niedziele uderzy w wolność ludzi jako konsumentów, a także w pracowników, grożąc zwolnieniami, ostrzega Forum Obywatelskiego Rozwoju, apelując do prezydenta Andrzeja Dudy o niepodpisywanie ustawy ws. zakazu handlu w niedziele, którą nazywa "bublem roku".

#FOR: zakaz handlu w niedziele uderzy w wolność ludzi jako konsumentów, a także w pracowników, grożąc zwolnieniami #zakazhandlu #handel #BubelRoku

We wtorek prezydent Andrzej Duda ma podpisać ustawę ws. zakazu handlu w niedziele. Zgodnie z ustawą od 1 marca 2018 r. w kolejnych miesiącach będą dwie niedziele handlowe, w 2019 r. – jedna niedziela w miesiącu, a od 2020 r. zakaz handlu będzie obowiązywał już we wszystkie niedziele (z pewnymi odstępstwami).

Forum Obywatelskiego Rozwoju wystosowało apel do prezydenta o niepodpisywanie ustawy, która nadmierne ogranicza wolność, jest zła dla gospodarki i zawiera szereg niejasności i luk.

Wprowadzenie zakazu, zdaniem ekspertów FOR,  będzie chronić małe, indywidualne, niewydajne sklepy przed konkurencją większych, bardziej produktywnych sieci, co wpłynie negatywnie na wydajność całego sektora handlu detalicznego.

Ponad 30 wyjątków od zakazu handlu w niedziele

W ustawie zakazującej handlu w niedziele wprowadzono ponad 30 wyjątków. Wyjątki te mogą prowadzić do absurdalnych sytuacji. Supermarkety będą powstawać przy stacjach benzynowych i na stadionach sportowych. Największe zamieszanie może spowodować olej rybny.

– Wiele stacji benzynowych prawdopodobnie przemyśli swój model biznesowy i powstaną tam supermarkety, które będą czynne w niedziele – mówił wcześniej w rozmowie z MarketNews24 Marek Tatała, ekspert Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Akcja #BubelRoku dotycząca ustawy

Wśród wyjątków od zakazu handlu w niedziele wpisano także miejsca, które prowadzą odbiór i handel produktami pochodzenia rybnego.

– Olej rybny to produkt pochodzenia rybnego, czy pod tym pretekstem supermarket, który ma taki olej będzie mógł być czynny w niedziele? – dodaje ekspert i wymienia kolejne absurdy wynikające z ustawy.

Ustawa uznana została przez FOR za prawny bubel roku. Na Facebooku i Twitterze FOR trwa akcja #BubelRoku dotycząca ustawy. Poprzez 44 grafiki – publikowane codziennie w mediach społecznościowych – aż do 1 marca, czyli dnia, w którym ustawa o zakazie handlu wchodzi w życie, eksperci FOR będą pytać o to, co ustawodawca miał na myśli, formułując tak niezrozumiałe przepisy. Akcja określana jako #BubelRoku ma pokazać, że prawo powinno być stanowione z rozwagą.

 

Źródło: FOR/MarketNews24