Zagranica: Bankowość w raju

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbs.2016.04.foto.061.b.400xLazurowa woda oceanu, palmy i biały gorący piasek. Jak w raju. A czy w raju mają także bankowość elektroniczną? Mają, i to dość dobrze rozwiniętą.

Daria Pawęda

Daria Pawęda

Dyrektor Departamentu Bankowości Internetowej i Mobilnej w Banku BPS odpowiedzialna za rozwój oraz utrzymanie bankowości elektronicznej. Absolwentka kierunku bankowość i finanse (specjalizacja bankowość) na Uniwersytecie Łódzkim, kierunku informatyka w biznesie (specjalizacja: e-commerce) w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych (obecnie to Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych) oraz kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Malediwy to państwo wyspiarskie usytuowane na Oceanie Indyjskim, ok. 500 km na południowy zachód od południowego krańca Indii. W 1965 r. Malediwy uzyskały niepodległość, a wcześniej były sułtanatem, najpierw pod protektoratem holenderskim, następnie brytyjskim. Po trzech latach proklamowano niezależną republikę. Malediwy składają się z 26 naturalnych atoli, podzielonych na 21 jednostek administracyjnych – 20 atoli administracyjnych oraz miasto stołeczne Male.

Sektor finansowy na Malediwach jest bardzo wąski i zdominowany przez sektor bankowy. Działa tam obecnie siedem banków: jeden lokalny bank komercyjny (Bank of Maldives – założony w 1982 r. przez rząd Malediwów), oddziały czterech banków zagranicznych (najdłużej działający na Malediwach, bo od 1974 r. State Bank of India, a także Habib Bank Limited, Bank of Ceylon i Hong Kong Shanghai Banking Corporation Ltd.), jeden lokalnie działający bank z kapitałem zagranicznym (Mauritius Commercial Bank Maldives Pvt. Ltd.) oraz bank islamski (Maldives Islamic Bank).

Na niebankowe instytucje finansowe w kraju składają się firmy leasingowe, instytucje finansowania budownictwa mieszkaniowego, firmy ubezpieczeniowe i pośrednictwa na rynku papierów wartościowych. Wszystkie banki i ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI