Zadbamy o czyste powietrze, bo sami nim oddychamy

Zadbamy o czyste powietrze, bo sami nim oddychamy
Przemysław Przybylski, fot. Credit Agricole
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Biznes musi być odpowiedzialny. Za ludzi, którzy żyją wokół i za środowisko, w którym wszyscy żyjemy. Dlatego bez żadnych wątpliwości przyłączyliśmy się do programu "Czyste powietrze", żeby wreszcie skutecznie zwalczyć problem smogu - pisze Przemysław Przybylski, dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej Credit Agricole, odpowiedzialny za koordynację aktywności CSR w tym banku.

Bank Credit Agricole od początku swojej historii w XIX w. ściśle związany jest ze środowiskiem i naturą. Od początku był siecią lokalnych kas, w których rolnicy nawzajem udzielali sobie pożyczek na zakup maszyn, czy nawozów.

We Francji ta struktura funkcjonuje w zbliżonej formie do dzisiaj, a na świecie – w 47 krajach, gdzie Credit Agricole ma swoje spółki – zawsze aktywnie angażujemy się w inicjatywy na rzecz ochrony środowiska, walki ze smogiem i nadmiarem plastikowych śmieci.

Jako pracownicy banku też jesteśmy ludźmi, mamy swoje rodziny i tak samo chcemy mieszkać w miłym, pięknym otoczeniu i oddychać czystym powietrzem. To nasza naturalna potrzeba, żeby troszczyć się o świat w którym żyjemy.

I z tego właśnie powodu działanie na rzecz ochrony środowiska wpisaliśmy do strategii na lata 2020-22 i traktujemy tę działalność jako element naszego biznesowego DNA.

Nie finansujemy wydobycia i przetwórstwa węgla

W Credit Agricole stale pracujemy nad zmniejszaniem naszego śladu węglowego. Pod koniec 2019 r. przenieśliśmy centralę banku do nowej, ekologicznej siedziby i to od razu pozwoliło zmniejszyć emisję CO2 o 15%.

W czerwcu zeszłego roku podpisaliśmy umowę, na podstawie której energia elektryczna dostarczana do większości naszych placówek pochodzi wyłącznie z elektrowni wodnych i wiatrowych.

Nie finansujemy wydobycia ani przetwórstwa węgla, nie kredytujemy też produkcji tytoniu, ani producentów jednorazowego plastiku.

Program finansowania masowej wymiany pieców, daje realną szansę na ograniczenie zanieczyszczenia powietrza i rozwiązanie problemu smogu

Bardzo mocno rozwijamy naszą ofertę „zielonej bankowości”. Już teraz Credit Agricole jest jednym z liderów na polskim rynku pod względem finansowania zakupu instalacji fotowoltaicznych.

Mamy szeroką ofertę produktów inwestycyjnych pozwalających wspierać rozwój gospodarki opartej na ekologicznych technologiach. Dobrze przyjęty przez rynek został nasz nowy kredyt hipoteczny „Zielony DOM”.

A do tego wszystkiego realizujemy szereg inicjatyw społecznych na rzecz ochrony środowiska i zmiany postaw naszych klientów i pracowników wobec natury.

Banki w „Czystym Powietrzu”

Program „Czyste powietrze” idealnie wpisuje się w nasz strategiczny cel ograniczania negatywnego wpływu na środowisko i nie mieliśmy żadnych wątpliwości, że warto do niego przystąpić.

Program finansowania masowej wymiany pieców, daje realną szansę na ograniczenie zanieczyszczenia powietrza i rozwiązanie problemu smogu.

Postaramy się tak skonstruować tę ofertę, żeby mogły z niej skorzystać także osoby niezamożne

Dzięki zaangażowaniu banków, ten potrzebny projekt nabierze wiatru w żagle i masowej skali. Tego mu potrzeba, tak jak nam trzeba czystego nieba. Wstyd oglądać obrazki „bordowej wyspy” na zielonej mapie Europy.

Włączenie banków do finansowania przedsięwzięć w ramach programu „Czyste Powietrze” oznacza przede wszystkim ułatwienie dostępu do informacji i pomocy w złożeniu wniosku o rządową dotację.

Dodatkowo oczywiście, banki będą mogły zaoferować swoim klientom atrakcyjne kredytowanie kosztów takich antysmogowych inwestycji.

Postaramy się tak skonstruować tę ofertę, żeby mogły z niej skorzystać także osoby niezamożne.

Do tej pory to właśnie ta grupa najmocniej broniła się przed wymianą nieekologicznych pieców ze względu na zbyt wysokie koszty. Wierzę, że dzięki zaangażowaniu banków, w krótkim czasie się to zmieni.

Źródło: aleBank.pl