XIV Kongres Finansowania Nieruchomości Mieszkaniowych: Norbert Jeziolowicz – Przeważają elementy pozytywne

XIV Kongres Finansowania Nieruchomości Mieszkaniowych: Norbert Jeziolowicz – Przeważają elementy pozytywne
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Norbert Jeziolowicz - Dyrektor Zespołu Bankowości Detalicznej i Rynków Finansowych Związku Banków Polskich

Zobacz i posłuchaj rozmowy na naszym kanale aleBankTV na YouTube albo na końcu artykułu

Nowa Ustawa o kredycie hipotecznym obowiązuje od mniej więcej 4 miesięcy. Trudno oczekiwać, że na rynku dokonała się jakaś rewolucyjna zmiana. Rozmowa pośredników kredytowych banków, arbitra bankowego, przedstawiciela rzecznika finansowego pokazuje, że nie wszystkie problemy, które miały zostać usunięte efektywnie zniwelowane zostały. Klienci nadal mogą czuć się zaskoczeni pewnym wydłużeniem procedury.Dyskusja pokazała także, że nadal jest kilka rzeczy do zrobienia. Wygląda na to, że współpraca pomiędzy bankami a pośrednikami kredytowymi mogłaby przebiegać w sposób bardziej płynny. Nadal klienci nie zgłaszają wielu skarg dotyczących ustawy – to się oczywiście może zmienić za rok, czy dwa – natomiast widać, że niektóre kwestie są dla nich sporym zaskoczeniem, np. to, że decyzja kredytowa powinna być podjęta przez bank 21. dnia, a nie wcześniej.

Pojawiają się pytania o wycenę nieruchomości jeszcze przed wydaniem formularza informacyjnego, co nie wynika wprost z Ustawy, ale z innych przepisów dotyczących banków. Pojawiły się także swoiste patologie rynkowe i próby obejścia Ustawy przez podmioty, które nie są bakami, ani skokami.

Generalnie wydaje się, że ocena tej Ustawy jest pozytywna. Wydaje się, że poziom ochrony konsumentów wzrósł, ale jednocześnie jest to podstawa do tego, aby zaufanie konsumentów do tego produktu się zwiększyło. To powinno dla całego rynku procentować w przyszłości.