Wyższe dofinansowanie projektów Programu LIFE na innowacje dotyczące ochrony środowiska i klimatu

Wyższe dofinansowanie projektów Programu LIFE na innowacje dotyczące ochrony środowiska i klimatu
Fot. stock.adobe.com
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
– Sprawdził się pilotażowy Inkubator wniosków LIFE, dlatego wprowadzamy ten instrument na stałe do propozycji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zwiększamy wysokość wsparcia na przygotowanie wniosków z 50 do 80 tys. zł i rozszerzamy katalog beneficjentów – mówi wiceprezes NFOŚiGW Artur Lorkowski. Inkubator w nowej odsłonie będzie dostępny jeszcze w kwietniu 2021 roku.

Oferta NFOŚiGW będzie skierowana do wszystkich (pozabudżetowych) podmiotów mogących korzystać z Programu LIFE. Kwota dofinansowania na przygotowanie wniosku w tym roku jest o 30 tys. zł wyższa niż w 2020 r. i wynosi 80 tys. zł, lecz nie więcej niż 0,6% kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia LIFE.

Rozpoczęła się nowa edycja programu, w ramach perspektywy finansowej 2021‒2027

‒ Zwiększenie wsparcia do 80 tys. zł powinno zmobilizować zainteresowane podmioty do przygotowania dużych, ambitnych projektów, które odnoszą sukcesy w programie LIFE.

Dlatego w kryteriach Inkubatora wniosków LIFE dodano również wymóg współpracy międzynarodowej oraz innowacyjnego charakteru dla większości projektów (wyjątkiem są m.in. projekty z zakresu ochrony przyrody) – podkreśla wiceprezes Artur Lorkowski.

inkubator LIFE
Źródło: NFOŚiGW

Czytaj także: Koalicja Klimatyczna apeluje o fundamentalną przebudowę KPO

Nabór wniosków do Inkubatora w kwietniu 2021 r.

Program LIFE to zarządzany przez Komisję Europejską instrument finansowy, który umożliwia realizację innowacyjnych projektów z zakresu ochrony środowiska i ochrony klimatu. Rozpoczęła się nowa edycja programu, w ramach perspektywy finansowej 2021‒2027.

Kwota dofinansowania na przygotowanie wniosku w tym roku jest o 30 tys. zł wyższa niż w 2020 r. i wynosi 80 tys. zł

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pełni funkcję Krajowego Punktu Kontaktowego Programu LIFE. Oferuje potencjalnym beneficjentom wsparcie w postaci dodatkowych narzędzi już na etapie przygotowania wniosków.

Są to m.in. Inkubator wniosków LIFE, umożliwiający dofinansowanie przygotowania aplikacji, jak również znaczące wsparcie merytoryczne w formie szkoleń i konsultacji.

Czytaj także: Stop Smog 2.0: od 31 marca nowe, korzystniejsze zasady

Dzięki montażowi finansowemu środków z Programu LIFE (60%) i NFOŚiGW (35%) w 2021 oraz 2022 roku można uzyskać dofinansowanie w formie dotacji nawet do 95% kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia.

Jednak w latach kolejnych wsparcie ze strony NFOŚiGW będzie stopniowo malało, po 5% co dwa lata, do poziomu 20% kosztów kwalifikowanych w 2027 roku.

W 2021 oraz 2022 roku można uzyskać dofinansowanie w formie dotacji nawet do 95% kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia

Wsparcie finansowe Komisji Europejskiej w ramach programu LIFE udzielane przedsiębiorcom nie jest traktowane jako pomoc publiczna.

Czytaj także: Moja Woda: ruszyła druga edycja programu z budżetem 100 mln zł; jak uzyskać dotację na przydomową instalację?

Źródło: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej