Wyraźne pogorszenie na rynku pracy, liczba nowych ofert w kwietniu spadła aż o 24,4 proc. rdr

Wyraźne pogorszenie na rynku pracy, liczba nowych ofert w kwietniu spadła aż o 24,4 proc. rdr
Fot. stock.adobe.com/kebox
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W kwietniu nastąpiło wyraźne pogorszenie na rynku pracy w Polsce i liczba nowych ofert pracy spadła o 24,4% r/r wobec spadku o 7,5% w marcu, wynika z raportu Grant Thornton "Rynek pracy w czasie COVID-19 - maj 2020". Spadek rekrutacji w branży turystycznej, transportowej i gastronomicznej znacząco zaniżają liczbę nowych ofert pracy.
Już co czwarty pracodawca ogranicza swoje plany zatrudnieniowe #praca #RynekPracy @GrantThorntonPL

„Pracodawcy opublikowali w tym miesiącu około 36,6 tys. nowych ofert pracy. To spadek już o 24,4% rok do roku. Statystycznie więc już co czwarty pracodawca ogranicza swoje plany zatrudnieniowe. Kwiecień może przynieść więc już dość wyraźny wzrost bezrobocia” – czytamy w raporcie.

W niektórych miejscach przedsiębiorcy chętnie zatrudniają

Pomimo spadku ofert, eksperci wskazują, że przedsiębiorcy w Polsce nadal chętnie zatrudniają w sklepach spożywczych, firmach kurierskich, magazynach sklepowych.

Ofert pracy nadal jest wiele

„Choć pogorszenie sytuacji na rynku pracy w kwietniu jest oczywiste, należy mieć świadomość, że ofert pracy nadal jest wiele. Według obliczeń Grant Thornton, łącznie na portalach pracuj.pl oraz olx.pl w kwietniu 2020 roku codziennie pojawiało się średnio 3,76 tys. nowych ofert pracy. Średnia dzienna z kwietnia była niemal taka sama, jak z marca 2020 roku (spadek o 100 ofert dziennie). Oznacza to, że pomimo kryzysu, przedsiębiorcy w Polsce nadal chętnie zatrudniają. Co prawda, branża turystyczna, transportowa i gastronomiczna, które normalnie w kwietniu zaczynają mocno rekrutować na sezon wiosenno-letni, pozostają w uśpieniu, a więc znacząco zaniżają liczbę nowych ofert pracy. Jednak niektóre inne branże z powodu pandemii zostały wręcz zmuszone do zwiększenia zatrudnienia – wiele publikowanych codziennie ofert dotyczy poszukiwania rąk do pracy w sklepach spożywczych, firmach kurierskich, czy w magazynach sklepowych”- czytamy dalej.

Czytaj także: Bezrobocie w kwietniu już wyższe niż przed rokiem i dalej będzie rosło >>>

Dodatki do wynagrodzeń są znacząco ograniczane

Dodatki do wynagrodzeń są znacząco ograniczane przez zatrudniających. W kwietniu 2020 roku pracodawcy w jednym ogłoszeniu oferowali kandydatom średnio 4,9 różnego rodzaju benefitów i zachęt (np. kart sportowych czy abonamentów medycznych), tj. o 1 punkt mniej niż w ofertach w kwietniu rok temu (5,9). Jest to również o jedno udogodnienie mniej niż w ofertach sprzed miesiąca, podano także.

Badanie wykazało, że ponad połowa ofert pracy w kwietniu 2020 roku była skierowana do pracowników fizycznych wobec 28% rok temu. Odsetek ofert pracy umysłowej spadł natomiast do 47% z 72%.

Czytaj także: Koronawirus wymusił zwolnienia w twojej firmie? Zobacz, jakie masz prawa >>>

Badanie opisane w niniejszym raporcie zostało przeprowadzone wśród realnych ofert pracy opublikowanych na portalach pracuj.pl i olx.pl w okresie 10.03-30.04.2019 i 10.03-30.04.2020. Wyniki dotyczące zachęt i wymagań w ofertach pracy zostało przeprowadzone na losowej próbie 750 ofert.

Źródło: ISBnews