„Wyniki operacyjne banków w III kw. będą solidne”; po podwyżce stóp procentowych rosną oczekiwania dalszej poprawy

„Wyniki operacyjne banków w III kw. będą solidne”; po podwyżce stóp procentowych rosną oczekiwania dalszej poprawy
Fot. stock.adobe.com/alswart
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Dzięki rosnącej aktywności klientów III kwartał przyniósł bankom solidne wyniki z działalności podstawowej, ale wyniki części z nich nadal będą mocno obciążone rezerwami na portfele kredytów CHF. Po ostatniej podwyżce stóp procentowych rosną oczekiwania co do dalszej poprawy wyników sektora w kolejnych kwartałach - uważa analityk DM Citi Handlowy Andrzej Powierża.

„Wygląda na to, że III kwartał będzie dla sektora kwartałem solidnych wyników z działalności podstawowej, obciążonych bardzo mocno rezerwami na kredyty CHF” – powiedział analityk DM Citi Handlowy Andrzej Powierża.

„O ile do tych rezerw rynek zdążył się przyzwyczaić, to charakterystyczna dla tego kwartału będzie poprawa wyniku, która bierze się głównie z większej aktywności klientów – akcja kredytowa, zwłaszcza w segmencie detalicznym, cały czas rośnie i dotyczy to nie tylko kredytów hipotecznych, ale także gotówkowych. Widać także pewne ożywienie w kredytach dla firm” – dodał.

Wkrótce poznamy wyniki banków za III kw.

W przyszłym tygodniu zaczyna się sezon publikacji wyników za III kwartał przez giełdowe banki. Pierwsze wyniki poda w środę 26 października Bank Millennium, a w czwartek Santander Bank Polska.

Analityk zwrócił uwagę, że na mocną działalność operacyjną banków w III kwartale wskazywać może ostatnia informacja z mBanku, który podał, że pomimo wysokich rezerw na kredyty CHF zanotuje w tym okresie zysk.

Czytaj także: Banki poprawiają wyniki, dobre perspektywy dla GPW po podwyżce stóp procentowych >>>

„Zaskoczyła mnie informacja, że pomimo takiej rezerwy, wynik w III kwartale ma być na plusie. Moje pierwsze przymiarki do wyników dla mBanku zakładały, że przy takim poziomie rezerwy bank zanotowałby stratę. Okazuje się, że na podstawowym biznesie bank zarobił w III kwartale więcej niż wcześniej oczekiwałem” – powiedział Powierża.

Dalsze zwiększenie wskaźnika pokrycia rezerwami portfeli frankowych większości banków

Jego zdaniem, III kwartał przyniesie dalsze zwiększenie wskaźnika pokrycia rezerwami portfeli frankowych większości banków.

Można powiedzieć, że niektóre banki „pracują” głównie dla frankowiczów – co zarobią to muszą odłożyć na rezerwy związane z oczekiwanymi przegranymi sprawami sądowymi.

– powiedział Powierża.

„Bez uwzględnienia kosztów rezerw związanych z CHF, które różnie w poszczególnych bankach wyglądają, a także nie licząc zdarzeń jednorazowych, III kwartał powinien być lepszy pod względem wyników niż II kwartał” – dodał.

Czytaj także: KNF: zysk netto sektora bankowego wzrósł o 59,1 proc. rdr, do 9,02 mld zł na koniec sierpnia >>>

Powierża zwrócił uwagę, że pozytywnie na wyniki banków oddziaływać będzie fakt, że III kwartał jest dłuższy o jeden dzień niż II kwartał. Linia wyniku odsetkowego powinna się także poprawić w ujęciu rok do roku.

„W zeszłym roku w III kwartale większość negatywnego wpływu obniżek stóp procentowych była już w wynikach, dlatego teraz w tej linii widać już poprawę w ujęciu rok do roku” – powiedział Powierża.

„Spodziewam się solidnych wyników banków w III kwartale przy rosnących oczekiwaniach jeszcze lepszych wyników w kolejnych kwartałach ze względu na podwyżkę stóp procentowych i możliwe dalsze podwyżki” – dodał.

Niespodziewana podwyżka stóp procentowych w październiku

Na październikowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej podwyższyła stopę referencyjną o 40 pb do 0,50 proc. Wiosną 2020 r. RPP trzykrotnie obniżyła stopę referencyjną, łącznie o 140 pb, w krokach po 50, 50 i 40 pb, do poziomu 0,10 proc.

Zdaniem analityka, ostatnia podwyżka stóp procentowych zacznie być widoczna w wynikach banków w IV kwartale.

„Szczególnie będzie to widoczne na portfelu kredytów korporacyjnych, dla których szybciej dochodzi do zmiany oprocentowania” – powiedział Powierża.

Zwiększona rentowność obligacji

Powierża zwrócił uwagę na zwiększoną rentowności obligacji.

„Nowo kupowane obligacje mają szanse dawać większą stopę zwrotu i to też będzie wpływać pozytywnie na wynik odsetkowy (w porównaniu do scenariusza niezmienionych rentowności), ale trzeba pamiętać, że w bankach cały czas mogą zapadać obligacje, których rentowność była jeszcze wyższa niż ta, która jest dzisiaj” – powiedział Powierża.

„Wyższa rentowność obligacji to także niższa wycena obligacji. Na razie, ze względu na duże nadwyżki kapitałowe, nie jest to problem, ale przy większej przecenie obligacji może się nim stać” – dodał.

Wielkości rezerw na CHF

Wielkości rezerw na CHF podały do tej pory trzy giełdowe banki: Bank Millennium, mBank oraz BNP Paribas Bank Polska. Wynieść mają one łącznie w III kwartale 1,2 mld zł, czyli będą 23 proc. większe niż w II kwartale. Banki te zawiązały już w sumie rezerwy na ten cel o wartości ponad 5,3 mld zł.

Duży wzrost tych rezerw zanotuje mBank: w III kwartale wyniosą one 436,8 mln zł, podczas gdy w II kwartale było to 248,5 mln zł. Łączne rezerwy na CHF w mBanku stanowią około 18 proc. tych kredytów.

Millennium podał, że rezerwy na ryzyko prawne wyniosą w III kwartale 526 mln zł, czyli będą na poziomie zbliżonym do poprzednich kwartałów. Łącznie bank zawiązał już około 2,5 mld zł takich rezerw, co stanowi ok. 19 proc. wartości portfela kredytów CHF. Bank zapowiedział, że tak wysokie rezerwy sprawią, że III kwartał będzie czwartym, w którym zanotuję stratę netto.

Czytaj także: Jak podwyżka stóp procentowych wpłynie na wyniki banków w 2021 roku?

Z kolei rezerwa BNP Paribas Banku Polska obciąży wyniki banku w III kwartale o 202 mln zł. W drugim kwartale 2021 r. wynik z tytułu rezerw na ryzyko prawne związane z kredytami walutowymi wyniósł 187,1 mln zł.

Na wzrost zainteresowania pozywaniem banków wskazują dane przedstawiane przez reprezentujące klientów banków kancelarie prawne oraz dane zbierane przez środowisko bankowe.

Grupa Votum w segmencie roszczeń bankowych uzyskała w III kwartale 258 wyroków sądowych, podczas gdy w całym pierwszym półroczu 2021 r. Votum wyroków tych było 215. Według danych przedstawionych przez tę spółkę 96 proc. uzyskanych wyroków w III kwartale było korzystnych dla klientów.

Z kolei Związek Banków Polskich informował, że liczba postępowań sądowych przeciwko bankom, w związku z umowami kredytowymi we frankach szwajcarskich, w lipcu zwiększyła się o blisko 4 tys., a od początku roku o 23,6 tys.

Źródło: PAP BIZNES