Wyjeżdżasz podczas długiego weekendu? Zabezpiecz swój dom

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

kupno.mieszkanie.01.400x324Długie weekendy sprzyjają wyjazdom, ale niestety pozostawione bez opieki domy i mieszkania to świetna okazja dla złodzieja. Według danych Diagnozy Społecznej z 2013 roku, średnia dzienna liczba włamań w Polsce wynosi 324. Europ Assistance Polska radzi, jak zabezpieczyć dom i na co można liczyć ze strony towarzystw ubezpieczeń w razie włamania i kradzieży.

Według danych Policji, przestępcy często obserwują zachowanie lokatorów i sprawdzają ich zwyczaje. Gdy już znają nawyki lokatorów, łatwiej im wybrać moment nieuwagi właścicieli mieszkań i domów. Najczęściej niezauważeni kradną to, co znajduje się najbliżej drzwi wejściowych, w obawie przed nakryciem, ale też by skrócić drogę ucieczki. Przestępcy pewni, że lokatorów nie ma i nie zjawią się w najbliższych chwilach są bardziej odważni i potrafią nawet zdemolować całe mieszkanie by dostać się do najgłębiej skrywanych kosztowności.

Jak postępować, gdy po powrocie z wyjazdu zastaniemy dom w najmniej oczekiwanym stanie? Jeśli już dojdzie do włamania, pierwszym krokiem jest kontakt z Policją. Należy poczekać na przyjazd funkcjonariuszy, którzy obejrzą miejsce i poinstruują nas, co dalej.

Jeśli po oględzinach Policji okaże się, że poszkodowani nie mogą pozostać w miejscu włamania ze względu bezpieczeństwa, bądź stan lokum na to nie pozwala, zawsze można skorzystać z pomocy assistance domowego. To pakiety całodobowej pomocy najczęściej dodawane do polis majątkowych, kont bankowych, kart kredytowych lub innych produktów finansowych. Powiadomieni o zdarzeniu Koordynatorzy Pomocy zorganizują lokum zastępcze dla poszkodowanego i jego najbliższych do limitu (kwoty lub dni) określonego w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Co więcej, dzięki assistance domowemu, poszkodowani mogą liczyć na transport i dozór mienia.

Pakiety assistance domowego zawierają w sobie szereg przydatnych świadczeń, które zdejmują z poszkodowanych ciężar organizacji pomocy i radzenia sobie w trudnej sytuacji. Między innymi jest to opieka psychologa, informacja o dostępnych usługodawcach i specjalistach, interwencja ślusarza, czy w późniejszym etapie, pomoc projektanta wnętrz bądź architekta – dodaje Joanna Nadzikiewicz, Dyrektor Handlowy Europ Assistance Polska.

Dzięki polisom majątkowym, poszkodowani mogą liczyć na wypłatę świadczenia pieniężnego. Aby jak najszybciej uzyskać odszkodowania, najlepiej również jak najszybciej powiadomić o zdarzeniu ubezpieczyciela. Na dochodzenie roszczenia od zakładu ubezpieczeń mamy 3 lata.

Zgodnie z treścią art. 818 Kodeksu cywilnego umowa ubezpieczenia lub ogólne warunki ubezpieczenia mogą przewidywać, że ubezpieczający lub ubezpieczony ma obowiązek powiadomienia ubezpieczyciela o zdarzeniu ubezpieczeniowym w określonym terminie. – wyjaśnia mec. Marek Pilc, Radca Prawny – Pamiętać także należy, iż ubezpieczyciel może odmówić spełnienia świadczenia w takim przypadku tylko gdy naruszenie obowiązku zawiadomienia o zdarzeniu było następstwem winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa, a samo naruszenie przyczyniło się do zwiększenia szkody lub uniemożliwiło ubezpieczycielowi ustalenie okoliczności i skutków włamania. Obowiązek dowodowy w tym zakresie spoczywa na zakładzie ubezpieczeń. Wydaje się więc, że nawet niedochowanie terminu wymaganego przez zakład ubezpieczeń, jeśli o włamaniu została zawiadomiona Policja, która prawidłowo zabezpieczyła i udokumentowała materiał dowodowy (protokoły oględzin, zdjęcia), nie powinno skutkować utratą prawa do odszkodowania. – dodaje Marek Pilc.

Liczba  kradzieży z włamaniem od kilku lat spada, jednakże cięgle jest ich o wiele za dużo – w 2013 roku aż 118 tysięcy. Wykrywalność sprawców szacuje się na 33%. Jak chronić swoje mienie?

Policja radzi, by:

 • Zawsze zamykać drzwi domu i mieszkania, nawet gdy przebywa się w środku
 • Reagować na odgłos naciskanej klamki i sprawdzać podejrzane hałasy
 • Powiadomić Policję jeżeli zobaczymy nieznajomego, próbującego otwierać drzwi u sąsiada wiedząc że nie ma go w domu lub zauważając podejrzanie zachowujące się osoby na klatce schodowej, przed blokiem lub na parkingu
 • Uczulać na takie zagrożenia swoich sąsiadów, zwłaszcza gdy w mieszkaniu zostają osoby starsze lub dzieci
 • Poznać swojego sąsiada. Dobrze znający się i zorganizowani sąsiedzi mogą skutecznie przeciwstawić się włamaniom, kradzieżom, rozbojom i chuligaństwu. Nawet najlepsza technologia antywłamaniowa nie będzie tak skuteczna jak czujny sąsiad.

Wychodząc z domu warto upewnić się, że:

 • Drzwi i okna są zamknięte
 • Klucze nie są pozostawione w tzw. „dobrych schowkach” (pod wycieraczką, za doniczką na oknie, za framugą drzwi)
 • Okienka piwniczne i inne pomieszczenia gospodarcze również są zamknięte.

Wieczorem dobrze jest zaciągnąć zasłony lub opuść żaluzje i pozostawiać włączone światło, stwarzając pozory, że w domu ktoś jest. Policja radzi również, by nie pozostawiać w drzwiach żadnych kartek typu „wyszłam do Krysi”, włamywacz bardzo lubi gwarancje, że w domu nikogo nie ma. Funkcjonariusze radzą jak na co dzień unikać ryzyka włamania:

 • Nie przechowywać w domu znacznych kwot pieniędzy i wartościowej biżuterii
 • Nie opowiadać o swoim majątku w miejscach publicznych, jak również nie warto afiszować się ze swoimi kosztownościami w portalach społecznościowych. Nietrudno jest zlokalizować miejsce wykonania zdjęcia i dotrzeć do miejsca zamieszkania
 • Przed dłuższym wyjazdem przekazać do przechowania cenne rzeczy osobom godnym zaufania
 • Zapisać numery fabryczne wartościowych przedmiotów (DVD, komputer, telewizor, kamera, tablety itp.), oznakować je w indywidualny, trwały sposób, niewidoczny dla złodzieja
 • Sporządzić listę, a jeżeli to możliwe, również dokumentację fotograficzną cennych przedmiotów (biżuteria, antyki, cenne obrazy, stare zegarki itp.) – w przypadku kradzieży zwiększy to znacznie szansę ich odzyskania, a także pomoże w uzyskaniu odszkodowania
 • Równolegle z zabezpieczeniem mieszkania w zamki, alarmy, podwójne drzwi itp. ubezpieczyć majątek w firmie ubezpieczeniowej, aby w przypadku włamania zrekompensować poniesione straty.

Źródło: Grupa Europ Assistance