Wydarzenia: Społecznicy w działaniu

Wydarzenia: Społecznicy w działaniu
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Pomysłodawcą i właścicielem projektu Społecznik 2.0 – „Spółdzielnia Pomysłów” SGB, czyli inicjatywy, która wspiera oddolne pomysły przynoszące korzyści lokalnym społecznościom, jak też fundatorem nagród, jest Spółdzielcza Grupa Bankowa. Innymi słowy ponad 200 banków spółdzielczych działających w całej Polsce.

Dziś, choć trwa już szósta odsłona, przedstawiamy trzy zwycięskie inicjatywy V edycji konkursu „ Spółdzielnia Pomysłów”.

Klub Książki w Chwałowicach

Mieszkańcy małych miejscowości często rezygnują z udziału w ogólnopolskich konkursach, obawiając się, że nie mają szans w rywalizacji z większymi ośrodkami miejskimi. Przykład społeczników z Chwałowic pokazuje, że nie ma się czego bać, a wartościowe pomysły bronią się same.

Chwałowice to niewielka wieś położona w woj. dolnośląskim, na południowy wschód od Wrocławia. Według danych z 2016 r. mieszka tam zaledwie ok. 550 osób. Za to naprawdę się znają i potrafią działać razem. Świadczą o tym m.in. inicjatywy lokalnego Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju i Integracji Chwałowic, które działa tam od 2008 r. Jesienią 2016 r. zgłosili jeden ze swoich pomysłów na lokalną integrację do V edycji konkursu „Spółdzielnia Pomysłów”.

Klub Książki w Chwałowicach miał powstać po to, aby „integrować, łączyć, spajać potrzeby i oczekiwania dorosłych, bardzo dorosłych oraz dzieci” – napisano w zgłoszeniu. I tak właśnie się stało. Na czym dokładnie polega ta inicjatywa, dlaczego organizatorom tak bardzo zależało, aby integrować mieszkańców właśnie wokół czytania książek? O tym poniżej.

Na siedzibę klubu wybrano pomieszczenie w działającym w Chwałowicach schronisku szkolnym. Teraz wygląda bardzo estetycznie i przytulnie, ale najpierw trzeba było je wyremontować, wyposażyć w meble, zaaranżować przestrzeń, wysprzątać. Wszystko to wykonali mieszkańcy. Najpierw odmalowali ściany i przetransportowali meble, potem zajęli się sprzątaniem, skręcaniem i mocowaniem regałów, wieszaniem żyrandoli. W efekcie powstało kolorowe, przyjemne pomieszczenie, które trzeba było wypełnić książkami. W dniu otwarcia klubu księgozbiór liczył 800 tytułów. Część z nich zakupiono z wygranej w konkursie „Spółdzielnia Pomysłów”, część przyniosły osoby zaangażowane w projekt oraz mieszkańcy Chwałowic. Nowe miejsce wyposażono także w gry planszowe filmy i płyty z bajkami.

Gotowa, wyposażona przestrzeń to wszakże nie wszystko. Działacze stowarzyszenia wymarzyli sobie, aby klub był miejscem, w którym czas będzie spędzany wyjątkowo – bez pośpiechu, twórczo, kreatywnie, rozwijająco, a przede wszystkim wspólnie. Dlatego już w dniu otwarcia odbył się wieczór poezji niepoważnej, w którym udział brał...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI