Wybierasz się na Mundial do Rosji? Pomyśl o ubezpieczeniu

Wybierasz się na Mundial do Rosji? Pomyśl o ubezpieczeniu
Fot. stock.adobe.com/ viperagp
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Kilkadziesiąt tysięcy polskich kibiców wybiera się do Rosji na zbliżające się mistrzostwa świata w piłce nożnej. Do walizek spakują bilety, biało-czerwone stroje, szaliki i paszporty. Powinni pomyśleć również o ubezpieczeniowym zestawie kibica, dzięki któremu z Mundialu wrócą tylko z wrażeniami sportowymi, a nie z nowymi troskami. Bo karta EKUZ w Rosji nie obowiązuje.

Wybierasz się na #Mundial2018 do Rosji? Pomyśl o ubezpieczeniu zdrowotnym

Mundial, który potrwa od 14 czerwca do 15 lipca br., po raz pierwszy odbywa się w kraju leżącym na dwóch kontynentach – w Europie i Azji. Cztery mecze odbędą się w graniczącym z Polską Obwodzie Kaliningradzkim. Wybierając się do Rosji, standardowo konieczne jest posiadanie paszportu, wizy turystycznej oraz ubezpieczenia kosztów leczenia. Jednak rosyjskie władze zniosły czasowo dwa ostatnie wymogi. Każdy kibic posiadający bilet na jeden z meczów otrzyma „paszport kibica”, dzięki któremu może wjechać na terytorium Rosji bez wizy i korzystać bezpłatnie z komunikacji miejskiej w miastach-gospodarzach w dni meczowe.

– Niezależnie od tego, czy jedziemy wspierać naszą reprezentację na stadionie, czy też na ulicach i w specjalnych strefach miast-gospodarzy, kompleksowa polisa na wyjazd do Rosji to podstawa. Tym bardziej, że nie obowiązuje tam Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Warto więc kupić polisę turystyczną, dzięki której będziemy czuć się bezpiecznie – mówi Małgorzata Skibińska, dyrektor działu rozwoju ubezpieczeń majątkowych w Avivie.

Koszty leczenia to podstawa

Najważniejsze jest ubezpieczenie kosztów leczenia, dzięki któremu nie będziemy musieli płacić z własnej kieszeni za leczenie w rosyjskiej przychodni lub szpitalu. Wybierając polisę zwracajmy uwagę na sumę ubezpieczenia, czyli kwotę stanowiąca górną granicę odpowiedzialności firmy ubezpieczeniowej. Suma ta powinna pokryć w całości koszty zdarzeń losowych, takich jak leczenie ambulatoryjne, diagnostyka i pobyt w szpitalu. Weźmy też pod uwagę wysokie koszty ewentualnego transportu medycznego do kraju.

Odszkodowanie za nieszczęśliwy wypadek

Kibic potrzebuje też ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Za niewielką składkę zagwarantujemy sobie korzystną finansowo rekompensatę za ewentualny uszczerbek na zdrowiu. Wysokość odszkodowania jest obliczana procentowo od sumy ubezpieczenia. Przykładowo, przy sumie ubezpieczenia na 30 tys. zł za złamanie ręki (średnio traktowane jako 8% uszczerbek na zdrowiu) możemy otrzymać nawet do 2400 zł.

Nie płacimy za nasze szkody

Podczas kibicowania nie tylko sami jesteśmy narażeni na nieprzewidziane szkody, ale także my możemy niechcący wyrządzić krzywdę innym. Dlatego trudno mówić o ochronie na stadionie czy w strefie kibica bez ubezpieczenia się od ewentualnych skutków wypadku spowodowanego przez nas samych. Jeśli posiadamy turystyczne OC, to ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie osobie, którą przypadkowo uderzyliśmy podczas kibicowania lub jeśli weszliśmy w drogę rowerzyście na ulicy. Co więcej, ochrona działa również w przypadku szkód spowodowanych przez naszych bliskich.

Cenny bagaż

Aparat fotograficzny, kamera czy laptop to tylko niektóre cenne rzeczy, jakie mogą znaleźć się w plecaku kibica. Przypadki kradzieży podczas masowych imprez nie należą do rzadkości, podobnie jak uszkodzenia sprzętu np. podczas transportu. Odpowiednia polisa pomoże zrekompensować poniesione straty, które w przypadku markowego ekwipunku mogą być naprawdę dotkliwe. Ubezpieczyciel wypłaci kibicowi odszkodowanie w przypadku, gdy m.in. jego bagaż zostanie zgubiony podczas przelotu, zniszczony w wyniku zalania lub skradziony z sortowni bagażu. Co więcej, w Avivie ubezpieczeniem objęta jest nie tylko zawartość bagażu, ale też sama walizka.

Rosja rządzi się swoimi prawami

Przy zakupie ubezpieczenia ważne jest określenie kraju lub kontynentu, do jakiego się wybieramy. W przypadku wyjazdu na Mundial do Rosji, ubezpieczenie z zakresem terytorialnym Europa działa tylko w europejskiej części Rosji. Jeśli natomiast kibic będzie podróżował po całej Rosji, powinien wykupić szerszą opcję terytorialną obejmującą cały świat.

Kilka minut online

Ubezpieczenie na czas podróży najlepiej kupić przez internet – zajmie to kilka minut. W ramach jednej polisy można ubezpieczyć kilka osób wyjeżdżających wspólnie na Mundial.

Źródło: Aviva