Wszystkie OFE w listopadzie na minusie; średnio traciły 7,3 proc.

Wszystkie OFE w listopadzie na minusie; średnio traciły 7,3 proc.
Fot. stock.adobe.com/Tomasz Warszewski
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W listopadzie wszystkie Otwarte Fundusze Emerytalne zanotowały spadki, średnio straciły 7,3 proc. mdm i z nawiązką oddały wzrosty z poprzedniego miesiąca - poinformowały w comiesięcznym podsumowaniu Analizy.pl i IGTE. Aktywa funduszy spadły do ok. 183 mld zł i wróciły do poziomów z lipca.

Na listopadowe wyniki rynków kapitałowych świata w dużym stopniu wpłynęły obawy związane z dalszym przebiegiem pandemii COVID-19 po wykryciu nowego wariantu koronawirusa.

„M.in. dlatego ceny walorów spadły. Znaczące zaangażowanie funduszy emerytalnych w akcje powoduje dużą zmienność ich wycen, co może wywoływać emocje u oszczędzających” – powiedziała cytowana w raporcie prezes IGTE, Małgorzata Rusewicz.

Dramatyczne warunki na rynkach

W raporcie wskazano, że w dramatycznych warunkach panujących na rynkach, zarządzającym funduszami emerytalnymi trudno było wypracować dobre wyniki. OFE straciły średnio 7,3 proc. (od -6,9 proc. do -7,8 proc.), niwelując z naddatkiem październikowe zyski.

„Dla równowagi warto wspomnieć, że doświadczania pokazują, iż długoterminowe inwestowanie w akcje, pomimo podwyższonej zmienności, przynosi inwestorom dobre efekty. Dlatego warto patrzeć przede wszystkim na rezultaty w dłuższym horyzoncie czasowym. Pomimo listopadowych strat OFE pozwoliły w tym roku zyskać swoim członkom 26 proc.” – dodała.

Stopa zwrotu od początku roku wciąż jest wysoka

Analitycy zwrócili uwagę, że stopa zwrotu od początku roku wciąż jest wysoka i wynosi średnio 26 proc. Z kolei wyniki za ostatnie 12 miesięcy wahają się od 32,3 do 39,2 proc.

„W listopadzie inwestorom na globalnych rynkach akcji (a to właśnie akcje stanowią lwią część portfeli OFE) nie zabrakło mocnych wrażeń. Jednak po dobrym październiku tym razem były to wrażenia raczej rodem z horroru. Szczególnie zmienna okazała się końcówka listopada, kiedy na rynkach ruszyła lawina spadków po tym, jak inwestorzy uświadomili sobie, że świat czeka kolejna fala zachorowań spowodowana przez następny wariant zmutowanego koronawirusa, czyli omikron” – ocenili analitycy.

„Dodatkowo rynkom nie pomogła wypowiedź Jerome’a Powella o tym, że inflacja nie jest już przejściowa i że konieczne może się okazać przyspieszenie taperingu, czyli ograniczenia skupu aktywów, pierwotnie rozplanowanego do połowy 2022 roku” – wskazali.

Spadki na giełdach

Jak podali, wyprzedaż zniweczyła miesięczne zyski Dow Jones Industrial Average i S&P 500 oraz znacznie ograniczyła zyski indeksów technologicznych. Na minusie zamknęły przedostatni miesiąc roku europejskie parkiety – Euro Stoxx50 stracił 4,3 proc.

Jeszcze większe spadki dotknęły warszawski parkiet. WIG20 stracił ok. 9 proc., spadając 26 listopada poniżej ważnego wsparcia na poziomie 2.200 pkt. Indeks blue chipów, który odpowiada za około dwie trzecie WIG-u pociągnął go w dół o ok. 8 proc., podczas gdy mWIG40 i sWIG80 straciły odpowiednio po ok. 6,6 proc. oraz 5,3 proc.

Wartość aktywów netto na poziomie najniższym od lipca

Tak jak październik był jednym z lepszych miesięcy w historii OFE pod względem przyrostu aktywów, tak listopad przyniósł jeszcze większe spadki, w wyniku czego wartość aktywów netto spadła do 182,8 mld zł, co jest poziomem najniższym od lipca. Największą miesięczną dynamikę ubytku aktywów zanotowało MetLife OFE (-8,1 proc. mdm), natomiast najmniej stracił Allianz OFE (-7,1 proc. mdm).

Czytaj także: Wszystkie OFE w październiku na plusie, średnio zarobiły 6,1 proc.; które najwięcej?

„Za przeważającą część tego uszczuplenia odpowiadają wyniki zarządzania, które przyniosły uszczerbek w wysokości ok. 14,4 mld zł. Po doliczeniu do tego ujemnego salda przepływu środków między OFE a ZUS (wartość suwaka wyniosła 703,97 mln zł), spadek aktywów przekroczył 14,8 mld zł (czyli -7,5 proc.)” – wskazali analitycy.

Niezmiennie pozycję lidera pod względem wartości aktywów netto utrzymuje Nationale-Nederlanden OFE – choć o ile w październiku przekroczyły one 50 mld zł, to w listopadzie cofnęły się do niespełna 48 mld zł, co odpowiada 26,2 proc. udziału w rynku. 

Źródło: PAP BIZNES