Wszystkie OFE w kwietniu na plusie, zyskały średnio po 8,1 proc.

Wszystkie OFE w kwietniu na plusie, zyskały średnio po 8,1 proc.
OFE - Otwarte Fundusze Emerytalne (źródło: Adobe Stock)
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wszystkie OFE odrobiły część strat z pierwszych miesięcy 2020 r. i zakończyły kwiecień na plusie, a średni wynik wyniósł 8,1 proc.- poinformowały Analizy. pl w raporcie podsumowującym miesiąc na rynku funduszy emerytalnych.
Wszystkie #OFE odrobiły część strat z pierwszych miesięcy 2020 r. i zakończyły kwiecień na plusie #emerytury @analizy_pl

„Na rynkach akcji kwiecień upłynął pod znakiem odrabiania strat po potężnych przecenach z wcześniejszych tygodni. Dzięki temu fundusze emerytalne (OFE) wypracowały wysokie stopy zwrotu, a ich aktywa wzrosły o blisko 8 proc.” – napisano w raporcie.

„Straty po wcześniejszej przecenie odrabiały indeksy na całym świecie. Indeks MSCI AC World, odzwierciedlający koniunkturę na światowych giełdach, wzrósł w kwietniu o 9,9 proc. Także na warszawskiej giełdzie skala odbicia była wysoka, choć silniejszym wzrostom przeszkadzało słabsze zachowanie banków, którym nie służy dwukrotna obniżka stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej” – dodano.

WIG w kwietniu zyskał 10,8 proc.

Autorzy raportu wskazali, że indeks szerokiego rynku WIG, po dwóch miesiącach silnych przecen, w kwietniu zyskał 10,8 proc., choć licząc od początku roku, wciąż jest jednak 20,3 proc. pod kreską. Podobnie kształtują się wyniki funduszy emerytalnych, których portfele w ponad 80 proc. złożone są z akcji.

Czytaj także: Koronawirus mocno uderzył w oszczędności Polaków w OFE >>>

„W samym kwietniu jednostki wszystkich funduszy zyskały po 7-9 proc., a średni wynik wyniósł +8,1 proc. To jednak wciąż za mało, by odrobić wcześniejsze straty, które po czterech miesiącach tego roku są dwucyfrowe. Ujemne są także wyniki średnioterminowe zarówno w 3- jak i 5-letnim horyzoncie. Lepiej wygląda perspektywa 10-letnia, w której wszystkie OFE są na plusie, a średni wynik to 15,7 proc., przy czym wyniki poszczególnych funduszy wahają się od +7,0 proc. (Generali OFE) do +25,2 proc. (MetLife OFE)” – napisano.

Wartość aktywów zgromadzonych w funduszach emerytalnych wzrosła do 125,3 mld zł

Na koniec kwietnia wartość aktywów zgromadzonych w funduszach emerytalnych wzrosła do 125,3 mld zł, czyli o 7,8 proc. w ciągu miesiąca. Licząc od początku roku, ich wartość spadła o blisko 30 mld zł.

>> (otwiera się na nowej zakładce)”>Czytaj także: Ministerstwo Finansów: reforma w OFE zostanie wstrzymana >>>

„Kwietniowy wzrost aktywów to zasługa odbicia na warszawskiej giełdzie, które pozwoliło na odrobienie części poniesionych wcześniej strat. Dodatnie wyniki zarządzania przyczyniły się do powiększenia aktywów zgromadzonych w OFE o ok. 9,3 mld zł. Dodatkowo fundusze otrzymały z tytułu składek z ZUS 266 mln zł. Co miesiąc negatywnie na stan aktywów wpływają przelewy w ramach „suwaka” – w samym kwietniu wyniosły one 418,96 mln zł” – dodano.

Źródło: PAP BIZNES