Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury we wrześniu bez zmian, powrót na ścieżkę wzrostu sprzed pandemii w tym roku niemożliwy

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury we wrześniu bez zmian, powrót na ścieżkę wzrostu sprzed pandemii w tym roku niemożliwy
Fot. stock.adobe.com/LuckyStep
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce, we wrześniu pozostał na poziomie 159,4 pkt, czyli tak jak w sierpniu. - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.
Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (#WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce, we wrześniu pozostał na poziomie 159,4 pkt, czyli tak jak w sierpniu #BIEC #KoniunkturaGospodarcza

„Gospodarka częściowo odrobiła straty związane z jej nagłym zatrzymaniem, jednak powrót na ścieżkę wzrostu sprzed pandemii nie wydaje się możliwy w tym roku, zaś osiągnięcie tempa wzrostu z lat 2017-2018 może zająć kilka lat” – napisano w komentarzu do badania.

Spośród ośmiu składowych wskaźnika cztery działały w tym miesiącu w kierunku jego spadku, trzy w kierunku wzrostu zaś wpływ jednej składowej był neutralny. 

Mniej firm informowało o zwiększonym napływie zamówień

„W porównaniu do miesiąca poprzedniego nieco mniej firm informowało o zwiększonym napływie zamówień. Poprawę odnotowują głównie firmy duże, zatrudniające powyżej 250 pracowników. Firmy małe i średnie w dalszym ciągu borykają się ze spadającym tempem ich napływu. Również w ujęciu branżowym widoczne są duże różnice w zmianach po stronie zamówień. O ile producenci mebli i samochodów w ostatnich miesiącach odczuli wyraźną poprawę, o tyle producenci pozostałych środków transportu oraz przemysł odzieżowy nadal borykają się z spadkiem zamówień” – czytamy w raporcie. 

Spadek zapasów wyrobów gotowych

We wrześniu br. w magazynach przedsiębiorstw przemysłu przetwórczego odnotowano spadek zapasów wyrobów gotowych. Tendencja ta utrzymuje się od kwietnia br. Część producentów, przede wszystkim tych, którzy stopniowo odzyskują popyt, zgromadzone wcześniej zapasy kieruje do sprzedaży. W firmach, gdzie popyt w dalszym ciągu spada, redukowana jest zarówno wielkość produkcji, jak i wielkość utrzymywanych zapasów, podano także.

Czytaj także: Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury w sierpniu w górę, firmy odrabiają straty >>>

„Przedsiębiorstwa informują o poprawie swej sytuacji finansowej, choć poprawa ta nie jest już tak spektakularna jak w pierwszych miesiącach po lockdownie. Ponadto, dotyczy ona przede wszystkim firm dużych – zatrudniających powyżej 250 pracowników. W grupie firm średnich i małych w dalszym ciągu dominują te, których stan finansów ulega pogorszeniu. Najgorzej przedstawia się ona u producentów dóbr inwestycyjnych, zaś najlepiej u producentów energii i trwałych dóbr konsumpcyjnych” – czytamy dalej. 

Jak podkreślono, przebieg notowań na warszawskiej giełdzie nie napawa optymizmem. Realne wartości indeksu WIG obniżyły się w ostatnim miesiącu o blisko 5%. 

Negatywne tendencje na rynku kredytów konsumpcyjnych

„Negatywne tendencje obserwujemy również na rynku kredytów konsumpcyjnych. Zadłużenie gospodarstw domowych z tytułu kredytów w ujęciu realnym zmniejsza się od początku roku. Niepewność utrzymania pracy i zarobków nie zachęca do podejmowania ryzyka związanego z kredytem” – podsumowano w raporcie. 

Źródło: ISBnews, PAP BIZNES