Wskaźnik Przyszłej Inflacji w maju w dół, najmocniej od 20 lat

Wskaźnik Przyszłej Inflacji w maju w dół, najmocniej od 20 lat
Fot. stock.adobe.com/Naypong Studio
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych w Polsce, w maju spadł o 3 pkt., najmocniej od 20 lat - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.
Wskaźnik Przyszłej Inflacji (#WPI), prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych w Polsce, w maju spadł o 3 pkt. #BIEC #inflacja #ceny

Autorzy raportu podają, że do spadku wskaźnika w największym stopniu przyczyniły się oczekiwania przedsiębiorców na temat kształtowania się cen na oferowane przez nich wyroby.

Przewaga firm prognozujących obniżki cen

„Przyjęły one wartość ujemną, co oznacza przewagę firm prognozujących obniżki cen nad odsetkiem firm przewidujących ich wzrost. Największe spadki cen przewidywane są w branży odzieżowej oraz w firmach produkujących trwałe dobra konsumpcyjne. Przewidywania te znajdują swe potwierdzenie w miesięcznej dynamice cen producentów, która od trzech miesięcy wyraźnie maleje” – napisano.

Czytaj także: GUS: inflacja wyniosła 3,4 proc. rdr w kwietniu >>>

Ceny niemal wszystkich surowców na światowych rynkach spadają

BIEC podaje, że deflacyjnym tendencjom sprzyjają również spadające ceny niemal wszystkich surowców na światowych rynkach.

Źródło: PAP BIZNES