Wskaźnik Przyszłej Inflacji w kwietniu w górę; rosną oczekiwania inflacyjne firm i konsumentów

Wskaźnik Przyszłej Inflacji w kwietniu w górę; rosną oczekiwania inflacyjne firm i konsumentów
Fot. stock.adobe.com/m.mphoto
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI) - prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych - wzrósł o 1,9 pkt m/m w kwietniu, podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC). Nasilają się zarówno oczekiwania inflacyjne wyrażane przez przedstawicieli kadry zarządzającej przedsiębiorstwami przemysłowymi oraz przez konsumentów.

Jednym z koniecznych warunków ożywienia gospodarczego jest niska inflacja lub nawet niewielka i krótkotrwała deflacja.

„Sytuacja taka stwarza dogodne warunki do wznawiania i odbudowy działalności gospodarczej, gwarantując względnie niskie koszty jej prowadzenia i satysfakcjonującą zyskowność. Tak dzieje się niemal we wszystkich fazach wczesnego ożywienia gospodarczego, niemal po każdym kryzysie bez względu na jego źródła i przebieg. Zbyt wczesne odbicie cen skutecznie hamuje ten proces i czasem wpędza gospodarki w ponowne kryzysy” – czytamy w raporcie.

Nieprzerwany wzrost wskaźnika od 8 miesięcy

BIEC podał, że od ośmiu miesięcy odnotowywany jest nieprzerwany wzrost wskaźnika, a od początku 2021 roku wzrosty te przybierają na sile.

Z badania wynika, że Polska gospodarka wejdzie w fazę ożywienia zarówno z wysokim poziomem inflacji w porównaniu do większości krajów ze swego najbliższego otoczenia oraz z wysokimi oczekiwaniami inflacyjnymi.

Czytaj także: Inflacja w marcu wystrzeliła; GUS podał dane dotyczące wzrostu cen >>>

„W tym miesiącu wszystkie składowe WPI działały w kierunku wzrostu inflacji. Dotyczyło to zarówno składowych reprezentujących czynniki kosztowe inflacji, jak i popytowe oraz te działające w krótkim okresie i te wpływające na tempo wzrostu cen w dłuższym horyzoncie” – podało BIEC.

Rosnące rentowności obligacji skarbu państwa

Najsilniejszy wpływ na wzrost wskaźnika w kwietniu miały rosnące rentowności obligacji skarbu państwa.

„Obawy przed nasilającą się inflacją wyrażają również przedstawiciele gospodarstw domowych. Obecnie blisko 92% badanych przedstawicieli gospodarstw domowych spodziewa się, że w najbliższych miesiącach ceny wzrosną. Przed miesiącem osób takich było 88% a przed rokiem około 79%. Nikt spośród badanych nie spodziewa spadku cen” – podsumowano.

Źródło: ISBnews