Wskaźnik Przyszłej Inflacji w czerwcu w dół, w drugiej połowie roku powrócą tendencje proinflacyjne?

Wskaźnik Przyszłej Inflacji w czerwcu w dół, w drugiej połowie roku powrócą tendencje proinflacyjne?
Fot. stock.adobe.com/kanitta
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI) - prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych - spadł o 1,8 pkt m/m w czerwcu, podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC). W drugiej połowie tego roku mogą powrócić tendencje proinflacyjne, co będzie uzależnione m.in. od tempa poprawy popytu krajowego i zagranicznego, uważają eksperci.
#BIEC: był to czwarty z kolei i jednocześnie najsłabszy spadek wskaźnika, a wiele wskazuje na to, że może to być jeden z ostatnich spadków w tej serii #WPI #inflacja

„Był to czwarty z kolei i jednocześnie najsłabszy spadek wskaźnika, a wiele wskazuje na to, że może to być jeden z ostatnich spadków w tej serii. W miarę odblokowywania gospodarki, w drugiej połowie tego roku mogą powrócić tendencje proinflacyjne. Zależeć to będzie od tempa odradzania się popytu krajowego i zagranicznego oraz kosztów ponoszonych przez uczestników rynku w związku zaostrzonymi rygorami sanitarnymi. Kluczowe również dla przyszłych tendencji inflacyjnych i poziomu wskaźnika CPI będą ceny usług” – czytamy w raporcie.

Konsumenci i przedstawiciele przedsiębiorstw produkcyjnych znacznie ograniczyli oczekiwania inflacyjne

Konsumenci i przedstawiciele przedsiębiorstw produkcyjnych znacznie ograniczyli w stosunku do poprzedniego miesiąca swe oczekiwania inflacyjne, podano także.

Czytaj także: Wskaźnik Przyszłej Inflacji w maju w dół, najmocniej od 20 lat >>>

„Wskaźnik oczekiwań konsumentów spadł z ok. 63 punktów w kwietniu br. do ok. 43 pkt. w maju. Jeszcze wyraźniej widoczne są tendencje dezinflacyjne w przypadku przedsiębiorców. Na początku tego roku wśród menadżerów firm przeważali ci, którzy planowali podwyżki (przewaga rzędu 20 punktów procentowych wobec odsetka firm planujących obniżki cen). W kwietniowych i majowych badaniach proporcje te uległy całkowitemu odwróceniu i obecnie przeważają firmy planujące w najbliższym czasie obniżki (przewaga rzędu około 5 pkt proc wobec odsetka firm planujących podwyżki). Spadkową tendencję cen dominującą wśród producentów potwierdzają wartości wskaźnika cen PPI. Jego średnioroczna wartość drugi miesiąc z rzędu jest ujemna” – podał BIEC.

Na światowych rynkach surowcowych nie widać wyraźnych tendencji do wzrostu cen

Na światowych rynkach surowcowych również nie widać wyraźnych tendencji do wzrostu cen, ceny surowców żywnościowych zachowują się stabilnie.

Czytaj także: Inflacja spowolniła do 2,9 proc. rdr w maju, ceny żywności i napojów bezalkoholowych w górę >>>

„Niewielkie osłabienie złotego względem euro i dolara w okresie marzec-maj br. nie powinno mieć wpływu na kształtowanie się cen towarów importowanych, tym bardziej, że w okresie tym zawieranie wielu nowych transakcji zostało wstrzymane” – podał BIEC.

Źródło: ISBnews