Wskaźnik PMI w czerwcu w górę, nowe zamówienia spadają najwolniej od 10 miesięcy

Wskaźnik PMI w czerwcu w górę, nowe zamówienia spadają najwolniej od 10 miesięcy
Fot. stock.adobe.com/oatawa
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Indeks Menadżerów Zakupów Markit PMI polskiego sektora przemysłowego wzrósł do 47,2 pkt w czerwcu 2020 r. z 40,6 pkt zanotowanych przed miesiącem, poinformowała firma Markit, specjalistyczny dostawca badań gospodarczych. Nowe zamówienia spadają najwolniej od 10 miesięcy. Czerwcowe odbicie wskaźnika było także drugim największym wzrostem miesiąc do miesiąca od czasu rozpoczęcia badań w 1998 roku.
W czerwcu polski #PMI wzrósł o 6,6 pkt do poziomu 47,2 pkt, rejestrując drugi największy miesięczny wzrost w historii badań zaraz po wyniku odnotowanym w maju #przemysł

Konsensus rynkowy wynosił 46,5 pkt.

„W czerwcu polski PMI wzrósł o 6,6 pkt do poziomu 47,2 pkt, rejestrując drugi największy miesięczny wzrost w historii badań zaraz po wyniku odnotowanym w maju (8,7-pkt. wzrost). Czerwcowe odbicie wskaźnika było także drugim największym wzrostem miesiąc do miesiąca od czasu rozpoczęcia badań w 1998 roku. Najnowszy odczyt był najwyższy od czterech miesięcy, lecz pozostając poniżej neutralnego progu 50 wciąż sygnalizował trudne warunki gospodarcze w polskim sektorze wytwórczym wynikające ze słabego popytu oraz niskiego wykorzystania mocy przerobowych w czasie pandemii. Czerwcowy wynik był również słabszy niż średni odczyt wskaźnika rejestrowany przed kryzysem związanym z koronawirusem od listopada 2018 (48), kiedy rozpoczął się trend spadkowy” – czytamy dalej w komunikacie.

Czytaj także: Polskie przetwórstwo nadal się kurczy >>>

Popyt na polskie produkty przemysłowe słabnie nieustannie od 20 miesięcy

Popyt na polskie produkty przemysłowe słabnie nieustannie od 20 miesięcy – jest to druga najdłuższa taka sekwencja w 22-letniej historii, podano także.

Czytaj także: Wskaźnik PMI odrabia straty, powoli wraca optymizm >>>

„W czerwcu, choć polski PMI znów poszedł w górę zbliżając się do neutralnego progu 50, warunki gospodarcze w sektorze wytwórczym, mimo rozluźnienia obostrzeń, były wciąż słabe. Może dziwić fakt, że główny wskaźnik nie zarejestrował pozytywnej wartości po załamaniu koniunktury spowodowanej pandemią, lecz należy pamiętać, że polski przemysł przeżywał kryzys już dużo wcześniej – indeks zanurkował poniżej neutralnego progu 50 w listopadzie 2018, wyznaczając najdłuższy okres negatywnych odczytów od ponad 17 lat. W czerwcu tempo spadku wszystkich kluczowych wskaźników wyhamowało, a Wskaźnik Przyszłej Produkcji zarejestrował pozytywną wartość, choć niższą niż wyniki przed kryzysem” – skomentował ekonomista IHM Markit Trevor Balchin, cytowany w komunikacie.

Wartość wskaźnika wynosząca ponad 50 pkt oznacza wzrost aktywności przemysłowej, a poniżej tego progu – spadek aktywności.

Źródło: ISBnews