Wskaźnik Dobrobytu w lutym w górę; poprawa dzięki wzrostowi zatrudnionych

Wskaźnik Dobrobytu w lutym w górę; poprawa dzięki wzrostowi zatrudnionych
Fot. tock.adobe.com/Dmitry
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wskaźnik Dobrobytu - odzwierciedlający ekonomiczną kondycję polskiego społeczeństwa - w lutym br. wzrósł o 2,7 punktu w stosunku do wartości sprzed miesiąca, podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC). Poprawa wskaźnika nastąpiła dzięki wzrostowi zatrudnionych.

„Po gwałtownej redukcji zatrudnienia na początku pandemii w 2020 roku i niewielkim jej odbiciu jesienią 2020, cały 2021 rok upłynął pod znakiem stagnacji liczby zatrudnionych. Do chwili obecnej nie powróciła ona do poziomu sprzed pandemii. Jednak dane za styczeń br. przyniosły wzrost liczby pracowników o 1,5% w relacji do miesiąca poprzedniego oraz o ponad 2% w stosunku do stycznia ubiegłego roku. Zapewne mamy tu do czynienia z efektem po-pandemicznej stabilizacji i powrotu do wyższej niż w ciągu ostatnich dwóch lat aktywności, zwłaszcza sektorów usługowych szczególnie dotkniętych administracyjnymi ograniczeniami. Świadczy o tym wysoka dynamika liczby zatrudnionych w sektorze zakwaterowania i gastronomii, gdzie zatrudnienie wzrosło w skali roku o blisko 9%'” – czytamy w raporcie.

Nastąpił również wzrost zatrudnienia w sektorze informacji i komunikacji o ponad 10% w ciągu ostatniego roku, podkreśla BIEC.

Obawy przed utratą zatrudnienia na szarym końcu

Badania przeprowadzane wśród konsumentów, wykazały, że „obawy przed utratą zatrudnienia są niemal na końcu rankingu obaw i trosk polskich obywateli”, podało Biuro.

Rosnąca inflacja i spadek realnego wynagrodzenia

Pozostałe składowe wskaźnika, podobnie jak w poprzednich miesiącach działają w kierunku jego spadku.

„Realne wynagrodzenia po raz pierwszy od kwietnia i maja 2020 roku spadły w stosunku do roku ubiegłego o 0,2% (dane oczyszczone z wahań sezonowych), zaś w skali miesiąca spadły o blisko 1,5%. Rosnąca inflacja umniejsza nie tylko bieżące dochody ale również oszczędności oraz wartość większości naszych aktywów” – podsumowano w raporcie.

Źródło: ISBnews