Wskaźnik Dobrobytu w czerwcu czwarty miesiąc z rzędu w górę; rosną wynagrodzenia, ale i inflacja

Wskaźnik Dobrobytu w czerwcu czwarty miesiąc z rzędu w górę; rosną wynagrodzenia, ale i inflacja
Fot. stock.adobe.com/andranik123
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wskaźnik Dobrobytu - odzwierciedlający ekonomiczną kondycję polskiego społeczeństwa - w czerwcu br. wzrósł o ponad 2 punkty w stosunku do wartości sprzed miesiąca, podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC). To czwarty kolejny miesiąc poprawy wartości wskaźnika.

„W równym stopniu rosło zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw oraz wynagrodzenia. Niestety, równie szybko wzrastała inflacja, redukując realny wzrost wynagrodzeń z ponad 10% w skali roku do 4,8%, co i tak jest wzrostem znaczącym z punktu widzenia odczuć konsumentów, choć nie dotyczy on wszystkich i w równym stopniu” – czytamy w raporcie.

Czytaj także: Wskaźnik Dobrobytu w maju odnotował największy wzrost od stycznia 2011 roku >>>

Z punktu widzenia przyszłego rozwoju gospodarki, tak silny wzrost realnych wynagrodzeń, któremu nie towarzyszy wzrost wydajności pracy, powodować będzie wyścig pomiędzy cenami a płacami, co dodatkowo nakręci spiralę inflacyjną.

– podkreślono.

Firmy stopniowo odbudowują swój potencjał pracowniczy

BIEC zwraca uwagę, że przedsiębiorstwa zatrudniające co najmniej 10 pracowników stopniowo odbudowują swój potencjał pracowniczy. Maj był pierwszym miesiącem, kiedy gospodarka funkcjonowała w miarę normalnie. I to był zapewne główny powód wyższego zatrudnienia. Ciągle jednak liczba tych pracowników sektora przedsiębiorstw jest niższa o ponad 100 tysięcy etatów w porównaniu do sytuacji sprzed pandemii.

Źródło: ISBnews