Wojna z gotówką (94): POLSKI STANDARD PŁATNOŚCI LOKALNYCH

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbs.2014.01.foto.032.a.238x400Według nieoficjalnych doniesień, PKO BP zamierza uruchomić rodzimą sieć kart, niezależną od Visy i MasterCarda, w powiązaniu z działającym od lipca 2013 r. systemem płatności mobilnych IKO.

Alians sześciu instytucji: PKO BP, BZ WBK, BRE, ING Bank Śląski, Millennium i Alior (16 mln klientów) zapowiedział wprowadzenie na masową skalę jednolitego standardu płatności komórkowych. Standard ma opierać się na założeniach systemu IKO, wdrożonego przez PKO BP wspólnie z agentem rozliczeniowym. Kolejnym krokiem może być zbudowanie rodzimego modelu kartowego, na wzór działającego w większości krajów europejskich – użytkownik korzysta z MasterCarda czy Visy za granicą, natomiast w kraju ze standardu lokalnego.

Pierwszy był OSKAR

Karty lokalne funkcjonowały już w latach 90. w bankach spółdzielczych. Firma Epsilio (Asseco Poland) opracowała system kart OSKAR do obsługi klientów detalicznych i firm, spełniający najwyższe standardy i wymogi bezpieczeństwa. Rozwiązanie to umożliwia klientom banku wypłatę gotówki, autoryzowaną lokalnie przez bankomat albo centrum rozliczeniowe należące do banku, bez pośrednictwa zewnętrznej firmy. OSKAR narodził się w Gospodarczym Banku Spółdzielczym w Barlinku, który już wówczas był „poligonem” dla czołowych firm IT.

W listopadzie 1998 r. karty z mikroprocesorem trafiły do pierwszych udziałowców GBS, dzięki czemu bank znacząco poszerzył gamę oferowanych produktów. System usprawnił obsługę klientów, zapewniając im możliwość samodzielnego korzystania z konta osobistego. Było to rozwiązanie zdecydowanie tańsze od przestarzałych i drogich w eksploatacji technologii wykorzystujących karty z paskiem magnetycznym. GBS w Barlinku mógł obsługiwać mniej klientów w placówkach, bowiem część z nich dokonywała operacji za pomocą karty i urządzeń działających w systemie, czyli terminali, bankomatów oraz infomatów.

Atutem kart OSKAR jest bezpieczeństwo. Jeżeli złodziej nie zna kodu PIN, nie tylko nie wypłaci gotówki z bankomatu lub kasy banku, ale również nie zapłaci skradzioną kartą w sklepie. W grę nie wchodzi skopiowanie danych zapisanych na karcie – algorytmy szyfrujące mikroprocesora są po prostu zbyt skomplikowane, aby je złamać.

Myśl globalnie, płać lokalnie

Konstrukcja systemu zakładała integrację wewnątrz lokalnych społeczności, spełnienie w sposób optymalny oczekiwań klienta. Z uwagi na to, że 90 proc. transakcji kartowych dokonywanych jest w miejscu zamieszkania, OSKAR nie wymaga pośrednika w rozliczeniach, tym samym znacząco obniża koszty obsługi. Bezpieczeństwo wypłaty przeniesiono na banki i kartę, rozszerzając jej funkcjonalność z poziomu identyfikatora na poziom elektronicznej portmonetki, a w grupie równoprawnych użytkowników ustawiono: bank, klienta i jednostkę handlową.

Funkcjonalność OSKARA jest porównywalna z płatnością w sieci wirtualnej, co może również stanowić doskonałą alternatywę dla „klientów nieinternetowych”.

Aktualnie OSKAR Plus w GBS w Barlinku pełni funkcję karty kredytowej i rabatowej oraz stanowi instrument programu lojalnościowego. Umożliwia wypłatę w bankomacie, z kartą zasiloną lub nie, wpłatę pieniędzy na rachunek bieżący lub konto w kasie, a także obsługę i rozliczanie kart innych banków. Ponadto dostarcza dodatkowych korzyści klientom, którzy posługując się OSKAREM Plus mogą liczyć na rabaty w zakupach i nagrody w konkursach. Możliwe jest też wykorzystywanie systemu do sprzedaży i rozliczania kredytów za pomocą karty kredytowej (kredyty ratalne i gotówkowe oraz debety dla osób fizycznych i firm) oraz jako narzędzia e-podpisu.

OSKAR nie konkuruje z graczami globalnymi, takimi jak Visa czy MasterCard. Twórcy systemu myśleli o nim jako uzupełnieniu ogólnoświatowych sieci. Chociaż pierwsze wdrożenia miały miejsce w latach 90., wyprzedził technologicznie i funkcjonalnie rozwiązania zagraniczne, ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI