Wojna z gotówką (82): Zakupy bez portfela

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbs.2012.12.foto.024.a.250xDzięki współpracy z telekomami polskie banki pozyskały już kilkadziesiąt tysięcy nowych klientów. Ponad 52 proc. "biegłych technologicznie" internautów uważa, że płatności komórką są prostsze niż kartami płatniczymi, a z codziennymi zakupami kojarzy je 43 proc. badanych.

Open Finance policzył, że w bankowości mobilnej odbywa się codziennie ponad 100 tys. logowań. Co najmniej 15 banków umożliwia dostęp do konta poprzez aplikacje dedykowane na urządzenia mobilne lub lekkie serwisy transakcyjne uruchamiane bezpośrednio w przeglądarce internetowej. Najpopularniejszą formą m-bankingu są obecnie pozbawione zbędnych elementów graficznych witryny w wersji light. Klienci mogą wykonywać podstawowe operacje finansowe przy minimalnej transmisji danych. Umożliwiają podgląd salda i historii rachunku oraz wykonywanie przelewów, ale z reguły tylko zdefiniowanych.

Smartfon, który zapłaci

Getin Bank poinformował, że w porozumieniu z T-Mobile uruchamia rozbudowany system bankowości mobilnej opartej na technologii NFC (near field communication). Klient banku uzyska możliwość dokonywania płatności za pomocą smartfona, w tym celu wystarczy, że zeskanuje QR Code, czyli kwadratowy kod kreskowy drukowany na fakturze czy rachunku, a system sam za nas wypisze dane przelewu, które wystarczy tylko zatwierdzić. Nowością będą tzw. facebookowe przelewy, przelewy na e-mail i SMS.

Jednym z najciekawszych elementów zaproponowanych w nowym koncie jest możliwość dokonania przelewu nawet wtedy, gdy nie znamy numeru konta odbiorcy. To opcja, która przyda się np. przy rozliczaniu składek za wspólne zakupy, prezenty czy oddawaniu drobnych kwot znajomym. Wystarczy mieć kogoś wśród znajomych na Facebooku lub znać jego maila czy numer telefonu komórkowego, by dzięki specjalnej aplikacji dokonać przelewu na jego konto bankowe.

Logując się w GETIN UP, określamy kwotę przelewu i podajemy znany nam kontakt do jego adresata. System bankowy skontaktuje się ze wskazanym przez nas posiadaczem konta lub numeru i poprosi go o uzupełnienie danych niezbędnych do realizacji transakcji. W trosce o bezpieczeństwo danych informacje o rachunku zostaną wykorzystane jedynie do realizacji transakcji i nie będą przekazywane ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI