Wojna z gotówką: Zasiłek z plastiku

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbs.2009.03.foto.16.a.100xOcenia się, że w 2010 r. Polacy sięgnęli po karty płatnicze 740 mln razy, a wartość ich transakcji detalicznych wyniosła 380 mld zł.

Niewątpliwy wpływ na relatywnie niewielką ilość rozliczeń z wykorzystaniem rachunków ma tradycyjne przywiązanie zwłaszcza osób starszych do gotówki, lęk przed używaniem nowoczesnych instrumentów płatniczych. Nie znaczy to, że drepczemy w miejscu. Niezwykle ciekawie zapowiada się program pilotażowy prowadzony przez ZUS w Łodzi i Trójmieście. Aby emeryt pożegnał się z listonoszem i pobierał swoje świadczenia za pomocą karty, przygotowano wiele zachęt. Procedura zakładania kont została maksymalnie uproszczona, a otwarcie rachunku, jego prowadzenie i karta bankomatowa są bezpłatne.

Konto dla seniora

– Pilotaż jest prowadzony w dwóch bankach: w Banku Handlowym i w Banku Pocztowym – mówi Mirosława Boryczka, członek zarządu ZUS ds. ekonomiczno-finansowych. – Udało się przekonać wybraną grupę emerytów do założenia podstawowych rachunków, wyposażonych w kartę płatniczą. Banki zaoferowały darmowe konta, przy których wszelkie operacje, łącznie z wyjmowaniem gotówki, nie wiążą się z ponoszeniem żadnych kosztów. Mimo intensywnie prowadzonej akcji informacyjnej zainteresowanie ze strony świadczeniobiorców nie było aż tak wysokie, jak oczekiwaliśmy. Okazuje się więc, że problemem nie są niskie emerytury, lecz bariera psychologiczna.

Program potrwa dwa lata, następnie może być uruchomiony w innych regionach. W skali kraju na 7,5 mln emerytur i rencistów aż 44 proc. korzysta z usług listonosza.

ZARABIASZ CZY TRACISZ?

Czynsz, prąd, gaz, telewizja kablowa, telefon stacjonarny lub komórkowy – opłacenie tych sześciu rachunków w punktach opłat kosztuje przeciętnego Kowalskiego około 15 zł. Doliczając 10 zł, które darowuje za przekaz listonoszowi oraz ekstra opłatę w wysokości 25 zł, daje to w sumie 50 zł. Przyjmując takie założenie, po 18 latach, nie korzystając z rachunku bankowego, tracimy ponad 15 tys. zł!

– W ciągu ostatnich ośmiu lat udział świadczeń przekazywanych na rachunek bankowy wzrósł znacząco: z 35 proc. do ponad 56 proc. To był naturalny proces, kolejne roczniki emerytów wchodzą w system bardziej wyedukowane finansowo. Jednakże wciąż duży wolumen 44 proc. przekazów pocztowych generuje w ZUS 90 proc. kosztów, a są to wielkie pieniądze. ZUS za dostarczanie gotówki do mieszkań płaci rocznie 300 mln zł. Należałoby doliczyć do tego opłaty prowizyjne i zwyczajowe formy gratyfikacji dla doręczycieli pocztowych.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI