Wojna z gotówką: Plastik jest fantastik

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbs.2009.03.foto.16.a.100xW obiegu bankowym w Polsce jest już ponad 230 tys. kart zbliżeniowych Visa payWave. Do wydawania tych kart przygotowuje się Grupa Banku BPS i zrzeszenie MR Banku.

Emitentem kart payWave są aktualnie trzy banki: BZ WBK, MultiBank i PKO BP, który zadeklarował, że zmigruje wszystkie swoje karty debetowe do technologii zbliżeniowej w okresie 2 lat. Do ich udostępnienia przygotowuje się 17 kolejnych banków członkowskich Visa (w grudniu br. 10 banków ukończy certyfikację). Paweł Mikutowicz z Visa Europe podczas II Forum Liderów BS stwierdził, że funkcjonalność zbliżeniowa stanie się standardem dla kart debetowych. Na świecie karty te integrowane są z telefonami komórkowymi, a nawet montowane w breloczkach od kluczy i w zegarkach. W Polsce karty Visa payWave – a także telefony z aplikacją płatności zbliżeniowych – do końca 2010 r. będą obsługiwane w kilkunastu tysiącach placówek handlowych i usługowych.

ZBLIŻ I PŁAĆ

Karty Visa payWave to najbardziej nowoczesne karty płatnicze: ich sercem jest mikroprocesor, który działa jak miniaturowy komputer. Z jednej strony daje on wysoki poziom bezpieczeństwa drobnych transakcji (bez podpisu lub PIN-u) i umożliwia dokonywanie błyskawicznych płatności zbliżeniowych, z drugiej zaś pozwala łączyć na karcie różne funkcje dodatkowe.

Zapłacisz wszędzie

Z informacji Visa Europe wynika, że organizacja ta chce podwoić u nas swoją sieć akceptacji, docelowo zainstalować 200 tys. nowych terminali w okresie najbliższych 5 lat. Każdy z nich będzie umożliwiał dokonanie płatności bezstykowych także dla drobnych zakupów. Kartami Visa payWave można obecnie zapłacić w ponad 5 tys. terminali wyposażonych w czytniki zbliżeniowe, m.in. w placówkach należących do ogólnopolskich sieci, jak np. Empik, Coffee Heaven, McDonald’s, a także na stacjach paliw Shell. Do przyjmowania kart Visa payWave przygotowują się również supermarkety Carrefour, drogerie Rossmann oraz inne ogólnopolskie sieci detaliczne.

Organizacja pracuje także nad programami akceptacji kart Visa payWave w transporcie miejskim i w urządzeniach samoobsługowych. Płatności zbliżeniowe Visa payWave są już akceptowane w ponad 60 samoobsługowych automatach biletowych w Warszawie. Operatorem urządzeń jest ASEC SA, który we współpracy z międzynarodowym agentem rozliczeniowym SIX Pay umożliwia płatności kartami Visa za okresowe doładowania Warszawskiej Karty Miejskiej oraz sprzedaż biletów jednorazowych. Pionierem w budowaniu sieci akceptacji kart Visa payWave była w Polsce spółka eService, która w najbliższym czasie planuje zapewnić akceptację kart Visa payWave w kolejnych ok. 3 tys. terminali POS funkcjonujących w sieciowych placówkach handlowo-usługowych. Spółka ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI