Wojna z gotówką: Niewidzialny strażnik

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbs.2012.06.foto.042.a.250xPonad 51 proc. ankietowanych Europejczyków obawia się nieuprawnionego wykorzystania ich kont lub kart kredytowych przez osoby niepowołane, 33 proc. deklaruje, że zapłaci wyższą prowizję w zamian za lepszą ochronę swoich pieniędzy.

Blisko 66 proc. klientów banków zagranicznych uważa, że najlepszą metodą walki z przestępstwami wyłudzenia i kradzieży jest wdrożenie identyfikacji biometrycznej. Aż 82 proc. respondentów uznaje tę metodę za bardziej bezpieczną od klasycznych kart, a 78 proc. stwierdza, że zastosowanie metod biometrii jest prostsze niż użycie kart płatniczych z PIN.

Pieniądze… za jednym dotknięciem palca

Spośród wielu technologii uwierzytelniających m.in. za pomocą tęczówki oka, obrazu twarzy czy układu żył dłoni, dużą niezawodnością i bezpieczeństwem charakteryzuje się metoda Finger Vein oparta na licencji japońskiej firmy HITACHI. Dla weryfikacji tożsamości biobankomat używa obraz wzoru naczyń krwionośnych palca pobrany poprzez prześwietlenie go światłem bliskiej podczerwieni. Zeskanowany palec posiada rozpoznawalny znak, i nie chodzi w tym przypadku o linie papilarne, lecz o strukturę żył, które są unikatowe dla każdego człowieka, nie ulegają też zmianie od 10. roku życia aż do śmierci. Pozyskanych w ten sposób danych w żaden sposób nie da się pobrać bez wiedzy użytkownika, co zarzuca się innym metodom, takim jak biometria odcisku palca lub kształtu twarzy.

Technologia Finger Vein jest prosta, skuteczna, odporna na fałszerstwa i efekty starzenia się organizmu oraz choroby, a także wygodna dla użytkowników. Była rekomendowana przez Związek Banków Polskich, jako sposób walki z przestępczością kradzieży tożsamości. Biobankomaty w tym systemie zostały zainstalowane w bankach Grupy BPS i SGB-Banku.

Co ważne, od niedawna polskie prawo podatkowe umożliwia odpisanie do 50 proc. kosztów podobnych inwestycji wykorzystujących innowacyjne technologie. Pozwala to bankom uzyskać oszczędności fiskalne, zwłaszcza że system na bazie czytników Finger Vein wraz z oprogramowaniem otrzymał w 2011 r. opinię Instytutu Maszyn Matematycznych umożliwiającą ubieganie się o ulgę w podatku.

Pojawiły się nowe efektywne zastosowania biometrii, m.in. w autoryzacji transakcji i operacji bankowych, logowaniu do zasobów systemowych lub w przeciwdziałaniu kradzieży danych.

CZY TE OCZY MOGĄ KŁAMAĆ?

Priorytetem dla banków jest rozwiązanie problemu zdalnego niezaprzeczalnego potwierdzenia tożsamości/uprawnień osoby, która chciałaby przez internet czy info-kiosk zapłacić za zakupiony towar i usługi. Jeżeli klient zostanie zidentyfikowany w sieci, system musi uzyskać pewność, że człowiek podający się zdalnie za obywatela X jest nim rzeczywiście i posiada uprawnienie do dokonania żądanej transakcji. Karty płatnicze z tzw. dynamiczny zapis kodują dane związane z osobistym wyglądem czy cechami swojego właściciela. Istnieje możliwość ich odtworzenia on-line, bank może więc sprawdzić, czy informacje dotyczą osoby, która siedzi przed komputerem wykorzystywanym do transakcji w sieci wirtualnej.

Magiczny ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI